Наразі Росія не утримує ракетоносії в Криму. Останнім був малий ракетний корабель “Аскольд”.
Про це в інтерв’ю виданню “РБК-Україна” розповів речник Військово-морських сил Дмитро Плетенчук.
За його словами, “Аскольд” проєкту 22800 “Каракурт” має свою цікаву історію. Цей проєкт походить з 90-х років, тобто кораблі нові, але проєкт старий.
“Росіяни були змушені повернутися до цього проєкту після 2014 року, коли Україна ввела санкції та припинила постачання газотурбінних двигунів для їхніх фрегатів. Вони були вимушені навіть кілька вже побудованих корпусів продати Індії через відсутність двигунів. Натомість малі ракетні кораблі могли комплектуватися російським двигуном з заводу “Звезда”. Хоча там могли робити один такий двигун на рік. І згодом вони все одно перейшли на двигуни китайського виробництва”, – додав він.
Таким чином, росіяни повернулися до проєкту 22800 “Каракурт”, щоб побудувати для Чорноморського флоту п’ять кораблів. Першим з них був “Циклон” – його завершили два роки тому, але він жодного разу не зміг запустити крилату ракету “Калібр”, для якої був призначений.
“А недавно Циклон просто знищили. І в мене складається таке враження, що росіяни його там спеціально поставили, щоб просто хтось не сів у в’язницю за те, як побудували цей “Циклон”. Він за два роки не зміг пройти державні випробування”, – додав Плетенчук.
Крім того, були ще чотири кораблі цього проєкту: “Аскольд”, який знищений Повітряними силами в Керчі на заводі “Залив”; два інших швидко перевели з Новоросійська до Каспію – вони ще не пройшли випробування; та ще один будується у Зеленодольську (Татарстан). Ураження змусили ворожі кораблі втекти з Криму.
Загалом, від початку повномасштабної війни знищено чотири великі десантні кораблі Чорноморського флоту Російської Федерації. Зокрема в кінці травня було уражено ракетний корабель “Циклон”. Тому РФ перевела частину кораблів до Азовського моря, оскільки вважає акваторію безпечнішою.
Нагадаємо, Генштаб розповів про ракетний обстріл ворожих ЗРК у Криму. Відповідно до результатів ураження, знищено два радари комплексів С-300 й С-400.