Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн висловила пропозицію щодо надання Україні низки гарантій безпеки членами НАТО до того, як вона приєднається до Альянсу.
Про це повідомляє The Guardian.
Видання повідомляє, що перед самітом НАТО у Вільнюсі, який має відбутися в липні, серед країн-членів посилюються дебати щодо того, яку форму гарантій безпеки можна надати Україні поки вона не стане повноправним членством.
“Президент Єврокомісії, не вдаючись у подробиці, сказала, що для майбутнього статусу безпеки України можна використовувати приклади з історії. Ймовірно, вона посилалася на позицію нейтралітету, яку Фінляндія зайняла після Другої світової війни аж до її вступу до ЄС”,- йдеться у матеріалі.
Повідомляється, що фон дер Ляєн наголосила, що члени НАТО можуть надати низку гарантій, які разом представляють стримування агресії “через військове обладнання, яке може зміцнити Україну проти майбутніх атак Росії”.
За її словами, важливим є те, що “друзі України будуть поруч у довгостроковій перспективі”.
Раніше повідомлялося, що країни-члени НАТО схиляються до того, щоби запропонувати Україні розширений формат партнерства і таким чином продемонструвати політичну підтримку, але й не давати конкретної “дорожньої мапи” щодо вступу.
Вступ України до НАТО
Генсек НАТО Єнс Столтенберг на одній з нещодавніх публічних подій зазначив, що поки ніхто не може з певністю сказати, якого рішення чекати Україні на саміті у Вільнюсі, проте “усі погоджуються з тим, що Україна стане членом Альянсу”.
Читайте також: Франція підписала декларацію з підтримкою руху України на вступ до НАТО
Нагадаємо, раніше Президент Франції Еммануель Макрон заявляв, що вважає малоймовірним вступ України до НАТО як варіант безпекових гарантій для неї. Він зазначив, що за будь-яких обставин Кремль розглядатиме це як конфронтацію.
Водночас варто зазначити, що 11 травня Сенат Польщі ухвалив резолюцію щодо членства України у НАТО. У ній сенатори закликають країни-члени Альянсу прийняти Україну за надзвичайною процедурою, як це було з Фінляндією.
Нині усі країни-члени НАТО підтримують ідею вступу України до Альянсу. Однак коли це станеться – наразі невідомо.
Також спікерка нижньої палати парламенту Чехії Маркета Пекарова-Адамова заявила, що підтримує Україну у початку переговорів щодо членства у Євросоюзі цього року. При цьому вона зауважила, що вторгнення РФ також може збільшити шанси й інших країн, які планували стати частиною ЄС. Водночас в парламенті Угорщині заявили, що Україні для вступу у НАТО потрібен дозвіл РФ.