Напередодні, 10 грудня, у Києві відбулася V Міжнародна конференція з родючості ґрунтів. Тема, порушена організаторами, надзвичайно важлива. У фокусі цьогорічного обговорення – зміни клімату, деградація ґрунтів внаслідок воєнних дій та діяльності людини, адаптація до нових викликів та відновлення природного балансу, нові дослідження, практичні поради та євроінтеграція.

“Світ сьогодні змінюється надзвичайно швидкими темпами. І одним з ключових трендів є збільшення населення на нашій планеті. Станом на цю хвилину на Землі вже проживає більше 8,19 млрд людей. Це означає, що цих людей потрібно нагодувати – ми повинні думати про питання продовольчої безпеки. Цим людям потрібна енергія – ми повинні думати про питання енергетичної безпеки. У світі йдуть дуже непрості процеси глобального потепління – ми також повинні думати про навколишнє середовище. В основі вирішення цих проблем – і як нагодувати, і як забезпечити людей на нашій планеті, є земля”, – зазначив у вітальному слові Олександр Домбровський, президент “МХП Еко Енерджи”, генерального партнера заходу, та голова правління Global 100% RE Ukraine.

Він додав, що збереження родючості українських чорноземів – це зараз стратегічне питання національної безпеки.

“За останні 130 років українські ґрунти вже втратили близько 30% гумусу, а рівень розораності сягає 54% і є одним з найвищих у світі. У 2021 році 51% опитаних аграріїв вже спостерігали процеси деградації на своїх ґрунтах”, – йдеться в Маніфесті BTU, яка виступила організатором конференції.

У BTU зазначають, що деградація ґрунтів – проблема світового рівня. І є ризик, що до 2025 року 95% земної поверхні складатимуть деградовані ґрунти.

Для України питання родючості земель є особливо гострим. Адже ще одним, надзвичайно серйозним ризиком стала війна. “Кожен вибух – це миттєве руйнування верхнього родючого шару ґрунту, який формувався століттями. Це забруднення ґрунтового покрову – вміст важких металів перевищує фонові значення подекуди в 30 разів”, – йдеться у вже згаданому Маніфесті BTU.

“Питання дефіциту органічної речовини  стає з кожним днем все більшим і більшим. Не просто органічних добрив, а органічної речовини ґрунту. Тому що під час бойових дій найбільша проблема не лише в забрудненні важкими металами чи іншими хімічними елементами – це можна почистити, – а в тому, що внаслідок вибухів через вплив високих температур відбувається, по суті, випаровування органічної складової ґрунту. Ґрунт перетворюється на попіл, місячний ґрунт. А якщо не буде органічної компоненти, умов для мікрофлори, там не будуть нормально розвиватись мікроби, то не буде і родючості”, – пояснив радник Голови Правління МХП з наукових питань, доктор біологічних наук Сергій Мельничук.

За його словами, якщо використовувати пасивні, екстенсивні технології, то на відновлення ґрунтів знадобляться сотні років. “Але це якщо просто сісти і нічого не робити: виріс якийсь бур’ян, взимку впав, перегнив, весною знову щось виросло, щось перегнило. Ми ж якраз і працюємо для цього, щоб знайти і запровадити технології, які працюватимуть активно” для відновлення якості наших українських ґрунтів”, – додав Мельничук.

Подібні

Нардепка розповіла, як на Закарпатті мобілізований вкрав з кабінету начальника ТЦК 27 тис. євро і втік

У Закарпатській області чоловік, якого привезли на ВЛК, проник до кабінету начальника…

СБУ розповіла, як протидіє вербуванню української молоді російськими спецслужбами

СБУ продовжує загальнонаціональну інформаційну кампанію “Спали” ФСБшника” щодо протидії вербування молоді російськими…

Військова економіка Росії – це картковий будинок, країна масово друкує гроші, — FT

Кремль намагається переконати союзників України, що час на боці РФ. Тому, як…

Росія атакувала навчальний заклад та житлову забудову у Кривому Розі: є загиблі

РФ атакувала навчальний заклад та житлову забудову у Кривому Розі. Наразі відомо…