Голова ЦВК Олег Діденко розповів, що в Україні після повномасштабного вторгнення РФ, тисячі громадян й досі зареєстровані у фактично знищених містах, таких як Бахмут.
Про це Діденко розповів в інтерв’ю “УП”.
Він каже, що наразі немає робочого варіанту для вирішення питання із дійсною реєстрацією виборців на прийдешніх виборах.
“Тут дві складові. Одна – скажемо так, актуальність державного реєстру виборців у розумінні закону… Але є ще фактична складова, коли в нас мільйони внутрішньо переміщених осіб, а мільйони – виїхали за кордон. У нас є окуповані території. Є території, які повністю зруйновані. І фактична інформація про жителів цих населених пунктів у реєстрі не відображається. Бо, якщо громадянин не зареєструвався за новим місцем перебування, то він значиться в реєстрі за старим”, – пояснив Діденко.
Читайте також: У ЦВК пропонують запровадження “активної реєстрації” для виборців за кордоном: що це за механізм
Для прикладу він навів місто Бахмут на Донеччині, де на початок повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року у реєстрі значилося близько 57 тисяч виборців. Нині їх значиться близько 56 тисяч.
“Тобто зміна відбулася на тисячу, а фактично ми всі знаємо, що там нікого немає… І тому виникає питання механізму, як цю фактичну невідповідність відобразити і врахувати. В принципі, поки що ніхто не придумав робочого варіанту. Взагалі не зрозуміло, що робити, навіть перепис населення тут не рятує. От така наша реальність”, – прокоментував Діденко.
Як наповнюють базу
За його словами, щомісяця відповідні органи подають дані про зміну відомостей про виборців. Проте на початку вторгнення ЦВК зупинила ведення реєстру. Роботу реєстру почали відновлювати з грудня 2023 року.
“Перші пів року наповнювали бази інформацією, яку компетентні органи майже два роки подавали, але ми її в реєстр не вносили. Далі відбувалося оновлення так званої адресної бази, тобто інформація про виборчі дільниці. Наступний етап, який ще триває – це відкриття так званого Особистого кабінету виборців. Щоб виборці змогли перевірити свої дані в реєстрі, змінити виборчу адресу і так далі. Тобто станом на зараз державний реєстр виборців формально є в актуальному стані”, – зазначив Діденко.
Читайте також: Зеленський розглядає можливість проведення виборів в Україні вже влітку, – The Economist
Нагадаємо, що Діденко заявив, що електронне голосування на виборах в Україні можливе за двох умов: коли є достатній рівень розвитку технологій у країні, і коли є достатній рівень свідомості виборців й усіх учасників виборчих процесів. Наразі таких умов в Україні немає.