Зеленський
Фото: ОП

Президент України Володимир Зеленський розглядає можливість проведення виборів в Україні після досягнення повного припинення вогню. Це може статися вже цього літа. 

Про це пише The Economist із посиланням на джерела в уряді.

Повідомляють, що минулого тижня Зеленський скликав зустріч, щоб доручити своїй команді “організувати голосування після повного припинення вогню”, яке, як вважають у США, може бути запроваджене до кінця квітня, а саме – до Великодня, що 20 квітня.

“Підтвердження цього може з’явитися напередодні або 5 травня –– крайній термін парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня. Скасування воєнного стану є необхідним першим етапом для початку виборчого процесу”, – пише видання.

Коли чекати на вибори

У матеріалі нагадують, що два місяці тому “вважалося, що Зеленський був налаштований проти проведення виборів”. Проте суперечка з президентом США Дональдом Трампом в Овальному кабінеті на початку березня підвищила рейтинг Зеленського і нині “триває серйозна підготовка до того, щоб Зеленський вдруге постав перед виборцями, і досить скоро”.

Читайте також: У ЦВК сказали, чому для організації післявоєнних виборів в Україні знадобиться більше часу

“Джерела розходяться щодо точних термінів, але більшість каже, що Зеленський націлений на вибори вже влітку. Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найранішою можливістю буде початок липня. Водночас деякі джерела видання зазначають, що кампанія мала б тривати три місяці: це час, коли виборні органи нібито повідомили парламенту, що вони вимагають відновити списки виборців у розпал війни”, – йдеться у матеріалі.

Ефект несподіванки і технічні можливості

У публікації повідомляють, що один з українських посадовців повідомив, що, на його думку, Зеленський “спробує застати конкурентів зненацька виборами в липні”, сподіваючись, що короткий термін дозволить йому балотуватися без опору.

“Довга кампанія розірвала б країну на частини. Такий поворот буде вигідний не тільки президенту”, – стверджує джерело.

Водночас повідомляють, що представники опозиції наполягають на неможливості швидкого голосування, вказуючи на масу матеріально-технічних перешкод.

Читайте також: Голова ЦВК прокоментував можливість електронного голосування на прийдешніх виборах: не час для експериментів

“Одним із рішень було б використання популярного урядового мобільного застосунку “Дія”. Але це викликало б питання щодо прозорості. Будь-який перехід (на іншу систему голосування, – ред.) означатиме зміну конституції, що вимагає більшості у дві третини в парламенті. Це було б важко, враховуючи, що опозиційні партії налаштовані проти голосування під час війни. Причини не лише технічні: вони кажуть, що чесні вибори спочатку потребують демонтажу воєнної пропаганди та цензури”, – йдеться у статті. 

Трамп і Путін

Видання припускає, що і президент США Дональд Трамп, і диктатор РФ Володимир Путін “були роздратовані впертістю Зеленського” й “підштовхували його” до проведення виборів у розпал війни, оскільки не мали сумніву, що українські виборці “зроблять їм послугу, усунувши Зеленського з посади”.

“З огляду на те, що розрахунок перевернувся з ніг на голову, вони можуть не сидіти мовчки, поки він пришвидшує свій прогрес до другого терміну президентства. Путін тримає тут багато карт. Його дрони та ракети можуть зробити неможливим скасування воєнного стану, не кажучи вже про проведення голосування. Але багато хто вважає, що вибори можуть допомогти Путіну дестабілізувати Україну, навіть якщо Зеленський переможе”, – додає видання.

Раніше Зеленський заявляв, що всі вибори в Україні відбудуться після завершення війни згідно із чинним законодавством. Тому він закликав зробити все, щоб восени відбулися місцеві вибори.

Читайте також: Парламент з другої спроби проголосував за проведення виборів президента після закінчення війни: що відомо

Подібні

Зеленський про вихід України з Оттавської конвенції: це є сигналом усім, хто межує з РФ

Росія ніколи не була учасницею цієї конвенції й надзвичайно цинічно використовує протипіхотні міни

Україна повернула з російського полону чергову групу оборонців: хто серед них

Вдалося повернути захисників віком до 25 років, а також військових, які отримали поранення

Чи дійсно Рада готує “одноразовий” закон про післявоєнні вибори: що кажуть нардепи і керівниця ОПОРИ Айвазовська

Писати закон потрібно вже зараз, не чекаючи закінчення війни

“Багатьом було соромно”: Рютте на саміті НАТО догоджав Трампу і називав його “татком”

Генсек Альянсу вже заявив, що “мав на увазі інше”