У ЄС переглянуть правову базу щоо біженців
Фото: jeshootscom/pexels

Брюссель зважує можливі наступні кроки щодо правової бази захисту українців, які тікають від війни з РФ до ЄС. Очікується, що пропозиція буде подана вже у червні.

Про це пише Euractiv.

“Коли ЄС запустив Директиву про тимчасовий захист у березні 2022 року, це було тимчасовим рішенням: негайний колективний захист для людей, які втікають від війни Росії в Україні. Спочатку директива передбачала лише два продовження, обмежуючи захист трьома роками до березня 2025 року. Пізніше Комісія продовжила цей термін до березня 2026 року, прийнявши більш м’яке тлумачення”, – нагадують у матеріалі.

Нині ж, за даними видання, за закритими дверима набирають обертів переговори про “стратегії виходу, з огляду на мінливий геополітичний ландшафт”.

Про що йдеться

“Міністри розглядають продовження тимчасового захисту на один рік, яке, ймовірно, супроводжуватиметься не законодавчою заявою держав-членів, в якій буде окреслено поетапне скасування захисту. Країни-члени можуть розглянути це питання вже 12–13 червня під час засідання Ради з питань юстиції та внутрішніх справ, де, як очікується, буде обговорено це питання”, – йдеться у матеріалі.

Зазначають, що більшість держав-членів підтримують продовження захисту для українців, але експерти попереджають, що для цього залишається мало правових можливостей.

“Ми вже стоїмо на тонкій кризі з останнім продовженням. Пряме тлумачення директиви означало б, що після трьох років вона втратила чинність. Але оскільки цього не сталося, необхідно провести реальну дискусію про альтернативи та про те, як тим чи іншим чином вийти з тимчасового захисту”, – сказав Мартін Вагнер, старший політичний радник Міжнародного центру розвитку міграційної політики.

Читайте також: Українські біженці не зможуть набути громадянство Німеччини після 3 років проживання: ФРН міняє правила

Інший співрозмовник видання зазначив, що без чіткого виходу з ситуації директива “може мати зворотний ефект”.

“Якщо ми не надамо можливість вийти з системи захисту, ми ризикуємо перевантажити національні системи надання притулку, чому саме і мала запобігти директива,” – прокоментував неназваний дипломат.

Перехід від тимчасового захисту

Фахівці кажуть, що наразі ЄС повинен розробити стратегію переходу від тимчасового захисту як для тих, хто бажає залишитися, так і для тих, хто хоче повернутися.

“Одним зі сценаріїв може бути також звуження сфери застосування захисту. Це може означати виключення осіб, які повернулися до України на постійне проживання, з можливості повторного вступу до програми через кілька місяців або заборону новим прибулим скористатися перевагами за чинними правилами. Інший варіант, який розглядається, – просто нічого не робити, але це ризиковано, і експерти попереджають, що це може коштувати дорого”, – пише видання.

Новий інструмент

Ще одним варіантом, хоча й малоймовірним, пропонують “створення нового правового інструменту”.

“Цю ідею вперше висунув Лодевейк Ассер, колишній міністр Нідерландів і спеціальний радник Комісії з питань України, який запропонував так званий “дозвіл на реконструкцію”. Він надавав би тимчасовий дозвіл на проживання на строк до 10 років. Однак кожен варіант, чи то звуження сфери застосування, чи то запровадження нового інструменту, обов’язкового чи необов’язкового, має свої складнощі”, – пише видання.

Читайте також: Цьогоріч з України виїхали ще 100 тисяч людей: які країни обирають біженці

Нагадаємо, що з 1 травня 2025 року українські воєнні біженці, які не є зареєстрованими жителями естонської столиці Таллінна, не матимуть права на безплатний проїзд в громадському транспорті міста.

Також повідомлялося, що уряд Румунії продовжив до 31 грудня 2025 року гуманітарну підтримку та допомогу людям вразливих категорій, які виїхали із зони збройного конфлікту в Україні.

Торік з України виїхали і не повернулися близько 443 тисяч людей. Впродовж року кількість тих, хто виїхав і не повернувся, зросла утричі.

Читайте також: В ЄС досі немає чіткого плану щодо українських біженців в разі оголошення перемир’я України з РФ: якими можуть бути наслідки

Подібні

Трамп відклав санкції проти РФ і достроково залишив саміт G7, де мала відбутися зустріч із Зеленським

“Я чекаю, щоб побачити, чи буде підписано угоду”, – заявив він щодо війни РФ в Україні

В Україну з полону РФ повернули важкопоранених і тяжкохворих захисників: що відомо

Найстаршому звільненому – 59 років, а наймолодшому – 22 роки

Захід заплатив РФ за паливо понад 200 млрд євро з 2022 року, — FT

З початку повномасштабного вторгнення в Україну країни Європейського Союзу заплатили РФ понад…

В Україні 33 роки кажуть, що депутати негідники, але не так, — Стефанчук

Також він наголосив, що нині у Раді історично мінімальна кількість депутатів