Мільйони українських біженців в ЄС можуть втратити свій правовий статус, оскільки в європейських країн і досі немає чіткого плану щодо них в разі оголошення припинення вогню в Україні.
Про це йдеться у матеріалі Euractiv.
“З моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року Директива ЄС про тимчасовий захист стала правовим рятівним колом для майже 4,3 мільйона українців. Вона дозволяє країнам ЄС надавати право на проживання, роботу та доступ до послуг українцям, більшість з яких оселилися в Польщі, Німеччині, Чехії та Словаччині. Але оскільки переговори про припинення вогню тривають, ця мережа безпеки може бути зруйнована”, – пише видання.
У матеріалі зазначають, що припинення вогню “може змінити сценарій за одну ніч”, і країни, які прийняли біженців, будуть змушені вирішувати, чи згортати захист, чи наполягати на інтеграції, чи підштовхувати біженців до повернення додому.
Що кажуть у ЄС
Минулого, 2024 року, уряди країн ЄС домовилися продовжити дію тимчасового захисту до березня 2026 року, “вийшовши далеко за початкові рамки, які передбачали дворічний період захисту з можливим продовженням на один рік”.
“Рівні захисту також відрізняються в різних країнах. Кожна країна ЄС дещо по-різному інтерпретує директиву у своєму національному законодавстві, а це означає, що до українців ставляться по-різному залежно від того, де вони оселилися”, – йдеться у публікації.
В Єврокомісії оголосили про початок розгляду “наступних кроків”, зокрема, щодо продовження тимчасового захисту, допомоги у переході на національний статус для роботи, навчання або возз’єднання сім’ї, а також щодо підтримки тих, хто вирішить повернутися в Україну.
Читайте також: Зеленський каже, що за кордоном українських біженців поділили на групи: тих, хто сидить на соціалці прагнуть здихатися
Як повідомлялося, чеський міністр внутрішніх справ Віт Ракушан підтвердив, що його країна разом з Німеччиною та Єврокомісією, “бере активну участь у формуванні спільної відповіді” під час польського головування в Євросоюзі.
“Але конкретні умови ще належить обговорити”, – зазначив він.
За даними видання, Рада ЄС має розглянути це питання на наступному засіданні міністрів внутрішніх справ у червні. також посадовці наразі наголошують, що будь-яке рішення про припинення тимчасового захисту “потребуватиме згоди всіх країн-членів ЄС” і вони очікують, що це станеться у першій половині 2025 року.
Про заходи, яких вживають
Видання зазначає, що деякі країни “не чекають на Брюссель” і вживають заходів, щоб знайти “більш довгостроковий регулярний статус”.
“Польща незабаром запропонує трирічний національний статус тимчасового проживання українцям, які мають безперервний тимчасовий захист принаймні протягом року. У Чехії новий спеціальний п’ятирічний дозвіл на проживання буде доступний для українців, які прожили там понад два роки і мають роботу, з обов’язковим відвідуванням школи їхніми дітьми”, – пише видання.
При цьому зазначається, що навіть Прага – одна з найбільших приймаючих країн, чітко дала зрозуміти, що не видаватиме жодних нових тимчасових дозволів на проживання, щойно закінчиться війна.
Читайте також: Чехія і Польща хочуть відправляти українських біженців додому в разі оголошення перемир’я з РФ: документ підготують до літа
“Інші столиці розробляють власні плани. Австрія, Італія, Естонія та Латвія приймають довгострокові рішення з різним рівнем захисту. Міністерство внутрішніх справ Німеччини заявило, що вже розробило варіанти дій, але саме наступний уряд має вирішити, які саме пропозиції будуть висунуті з цього питання, підкресливши необхідність узгодженого європейського підходу”, – йдеться у публікації.
Нагадаємо, що у квітні у Кабміні оголосили, що розраховують на повернення майже 70% українських біженців в Україну, за умови відповідних змін та розвитку країни. Йдеться про 30% людей, які готові повернутися в Україну після настання безпекових і стабільних умов, а ще 40% – ухвалюватимуть рішення з огляду на успіх країни, її економічне відновлення, відбудову та розвиток.
Водночас опитування, що було проведене в той самий період, показало, що кількість українських біженців, які виїхали з країни на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, і які планують залишитися в Європі назавжди, суттєво зросла.
Читайте також: Україна закликає ЄС скоротили допомогу біженцям, щоб мотивувати їх повертатися на батьківщину, – El Pais