Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна має надати доступ до рідкоземельних елементів. Тобто тих, які використовують в електронних приладах, запалювальних сумішах, ядерній техніці, а також як каталізатори.
Про це повідомляє канал Центру економічних стратегій “Що з економікою?”.
Україна має обмежені поклади таких, а також інші стратегічні копалини. Зокрема, це літій, титан, літій та кобальт. Відомо, що частина з цих елементів знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
“Світове виробництво рідкоземельних елементів (скандій, ітрій, лантан та елементи-лантаноїди), складає лише 354 тисяч тонн, яких 68% припадає на Китай, 12% – на США та 5% – на Австралію. Запаси цих елементів оцінюються в 110 мільйонів тонн, з них на Китай припадає 44 мільйонів тонн, на В’єтнам – 22 мільйонів тонн, на Бразилію – 21 мільйонів тонн, на Індію – 7 мільйонів тонн, на Австралію – 6 мільйонів тонн, а на інші країни – 10 мільйонів тонн”, – розповів старший економіст ЦЕС Володимир Ланда.
Також закордонних інвесторів цікавить титан, літій та нікель. В Україні є близько 1% світових запасів, а до повномасштабного вторгнення країна забезпечувала 6-7% світового видобування титанових руд та виробництва титанових концентратів.
За даними USGS, у 2024 році Україна суттєво скоротила виробництво титану – до 120 тисяч тонн ільменітового та 10 тисяч тонн рутилового концентрату. Водночас неофіційні запаси літію оцінюються у 500 тисяч тонн. Повна інформація про це засекречена, але відомо, що родовище Крута Балка знаходиться в окупації, Шевченківське – на лінії фронту, інші родовища розташовані у відносно безпечній Кіровоградській області. Тому наразі Україна не виробляє літій.
Підтверджені запаси нікелю в Україні оцінюють у 215 тисяч тонн, а загальносвітові – 58 мільйон тонн. Також нікелеві руди містять кобальт, якого в Україні за різними оцінками до 100 тисяч тонн або трохи менше 1% світових запасів. Саме алри вважаються критичною сировиною і становлять великий інтерес для промисловості як США, так і ЄС.
Наразі глобальний ринок рідкоземельних металів значною мірою контролюється Китаєм, що створює ризики для США та Європи. Україна володіє значними покладами критично важливих корисних копалин – графіту, урану, титану та літію. Президент України Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що ці ресурси можуть зміцнити демократичний світ або ж потрапити під контроль РФ та її союзників. За даними Financial Times, цей пункт плану розроблявся з урахуванням інтересів президента США Дональда Трампа, щоб заохотити його до підтримки України.
Нагадаємо, у розвідці Великої Британії розповіли, як РФ краде корисні копалини з окупованих регіонів України. Для цього російські окупанти будують дороги.