Активна підтримка Заходом дій Ізраїлю проти Гази підірвала зусилля, які багато місяців поспіль були спрямовані на налагодження контактів з країнами, що розвиваються щодо засудження війни Росії проти України і визнання РФ агресором.
Про це повідомляє Financial Times з посиланням на джерела серед посадовців і дипломатів.
“Реакція на напад ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня і на обіцянку Ізраїлю завдати удару у відповідь по Газі звела нанівець багатомісячну роботу, спрямовану на те, щоб виставити РФ ізгоєм за порушення міжнародного права, а також спровокувала звинувачення у лицемірстві на адресу США і ЄС”, – йдеться у матеріалі.
Підтримка Ізраїля
Зазначається, що у перші дні після нападу ХАМАС деякі західні дипломати були стурбовані тим, що США дають карт-бланш Ізраїлю на повномасштабну атаку на Газу.
“Це підірвало зусилля, які після вторгнення Росії в Україну у 2022 році були спрямовані на досягнення консенсусу з провідними державами так званого Глобального Півдня – такими як Індія, Бразилія і Південна Африка – щодо необхідності підтримувати глобальний порядок, заснований на правилах”, – цитує видання заяви понад десятка західних посадовців.
Провал роботи з країнами Глобального Півдня
“Ми, безумовно, програли битву на Глобальному Півдні. Уся робота, яку ми провели з країнами Глобального Півдня, була втрачена… Забудьте про правила, забудьте про світовий порядок. Нас більше ніколи не будуть слухати”, – зазначив один з дипломатів з країни G7.
Серед дипломатів США шириться занепокоєння тим, що адміністрація президента США Джо Байдена не визнала, що її широка підтримка Ізраїлю може відштовхнути значну частину Глобального Півдня.
“Те, що ми сказали про Україну, має стосуватися і Гази. В іншому випадку ми втрачаємо всю нашу довіру”, – прокоментував дипломат.
Читайте також: У Газі внаслідок удару по лікарні Аль-Ахлі загинули сотні палестинців
Повідомляють, що всього за чотири тижні до нападу ХАМАС на Ізраїль лідери США, ЄС і західних союзників взяли участь у саміті G20 в Нью-Делі і звернулися до країн, що розвиваються, із закликом засудити напади Росії на українське цивільне населення з метою забезпечення поваги до Статуту ООН і міжнародного права.
“Тепер західні посадовці кажуть, що вони чують той самий аргумент у відповідь на вимоги засудити атаку Ізраїлю на Газу у відповідь і його рішення обмежити постачання туди води, електроенергії та газу”, – йдеться у матеріалі.
Подарунок для РФ
Останніми днями Росія намагалася ухвалити резолюцію Ради безпеки ООН, що засуджує насильство проти цивільного населення в конфлікті, не згадуючи конкретно про ХАМАС. У понеділок Рада відхилила її резолюцію.
“Давайте будемо відвертими. Це подарунок для Росії. Я думаю, що це шкодить тому, що відбувається… тому, що Росія використовує кризу і каже: “Послухайте, світовий порядок, який був побудований після Другої світової війни, не працює для вас”, звертаючись до мільярда жителів на Близькому Сході або в арабському світі”, – сказав посадовець ЄС.
Повідомляють, що запропонована Росією резолюція Радбезу ООН отримала підтримку лише чотирьох країн – Китаю, Об’єднаних Арабських Еміратів, Мозамбіку та Габону. Але західні дипломати побоюються, що змінена російська резолюція може набрати дев’ять голосів, необхідних для ухвалення. Якщо ж США, Велика Британія або Франція накладуть вето, це принесе Москві пропагандистську перемогу.
Читайте також: Зеленський порівняв Ізраїль з Україною та закликав світ об’єднатися проти терористів
“Ми повинні запобігти тому, щоб Росія… за підтримки китайців… взяла на себе ініціативу використати це проти нас. Існує ризик, що на наступному голосуванні в Генасамблеї щодо підтримки України ми побачимо великий вибух у кількості тих, хто утримався”, – сказав один із західних дипломатів.
Європа має стати єдиною
Один із західних міністрів закордонних справ зазначив, що Росія зацікавлена у продовженні ізраїльсько-палестинського конфлікту через його відволікаючу роль і “використання для зміни глобального наративу”.
“Європа повинна триматися однієї лінії. Спочатку у нас був певний хаос, але я думаю, що зараз ми краще координуємо наші дії з точки зору захисту фундаментальних прав і переконалися, що бачимо обидві сторони”, – додав міністр.
Читайте також: “Напад на Ізраїль не є спробою скористатися фокусом Заходу на Україні”, — Блінкен