Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що президент США Дональд Трамп планував використати угоду про корисні копалини з Україною “як інструмент для залучення Росії до переговорів”.
Про це він заявив в інтерв’ю скандальному пропагандисту Такеру Карлсону.
За його словами, після укладення угоди Трамп мав звернутися до керівництва Росії з повідомленням, що США підтримують Україну — “але в економічному контексті”. І це, нібито, стало б стимулом для Росії сісти за стіл переговорів.
Бессент вважає, що “реалізацію цього плану було зірвано”, однак переконаний, що “ситуацію ще можна виправити”.
“Це не був хижацький контракт у китайському стилі, коли ви віддаєте шахти або порт в обмін на кредит, який усе одно не зможете повернути. <…> Це могло б бути справжнє економічне партнерство”, — заявив Бессент.
Нагадаємо, що від 2 квітня, коли президент Дональд Трамп оголосив про нові тарифи на мито для країн світу щодо товарів, які завозять до США, станом на 7 квітня Росії так і немає у цьому переліку.
На тлі цього, спецпредставник Кремля Кирило Дмитрієв заявив про “шанобливий діалог” із США, і анонсував нові контакти Москви й Вашингтона “вже наступного тижня”.
Про корупцію
Міністр фінансів США також заявив, що угоді” заважають ті, хто заліз у фінансову скриньку”, оскільки США, згідно з домовленістю, мали б контролювати рух коштів.
“Я думаю, що одна з великих речей щодо неї — це те, що вона гарантувала б, що гроші надходять до американського народу та українського народу… І знаєш, кому це не подобається? Людям, які кладуть руку в касу. Бо ми мали регулювати потік грошей. Тож я думаю, це і є частина проблеми”, — сказав Бессент.
Угода про копалини: що відомо
Нагадаємо, що угоду між США і Україною про корисні копалини планували підписати наприкінці лютого 2025 року. Але процес зірвався через публічну суперечку між президентом України Володимиром Зеленським і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом у присутності президента Дональда Трампа.
Згодом переговори відновилися, однак Сполучені Штати висунули значно жорсткіші умови. А президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не визнаватиме військову допомогу США, як борг.
Читайте також: Железняк оприлюднив новий проєкт угоди про надра з США: “Це жах”
Згідно з новим проєктом, Вашингтон хоче отримати “право першої пропозиції” на інвестиції у всі інфраструктурні та ресурсні проєкти в Україні. США претендують на весь прибуток від проєктів плюс 4% річних, аж до моменту повної окупності американських інвестицій. Окрім того, США вимагають пріоритетного права на закупівлю ресурсів, доки Київ не поверне мільярди доларів, надані раніше у вигляді військової допомоги, що позиціонувалась як безповоротна.
Читайте також: Трамп заявив, що Зеленський хоче вийти з угоди про корисні копалини і пригрозив “великими проблемами”
За даними The Washington Post, українські посадовці неофіційно розкритикували американські умови. Один із чиновників зазначив, що документ виглядає так, ніби “Україна програла війну США, була окупована, і тепер має платити довічні репарації”.
У Financial Times також наголошують: співрозмовники вважають ініціативу несправедливою та такою, що нагадує пограбування.
Читайте також: Україна домагатиметься, щоб остаточний проєкт угоди із США про копалини повністю відповідав її інтересам, – Свириденко