Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової політики Данило Гетманцев вважає, що значна частина провайдерів, які надають послуги доступу до фіксованого зв’язку та інтернету, працюють у “сірій” зоні та використовують схеми ухилення від сплати податків.
Про це йдеться у колонці Гетманцева для “Главком“.
“Галузь доволі багата, а в умовах, коли через часті знеструмлення вона залишається працювати стабільно – вона має додаткові переваги та, відповідно, зростання виручки”, – написав Гетманцев.
Він вказує на те, що загальні доходи від надання послуг фіксованого зв’язку у 2023 році склали 21,2 млрд грн, збільшившись за рік на 33,3%.
Читайте також: Комітет Гетманцева підтримав впровадження акцизу на солодку газовану воду: яка мета
“Для порівняння – доходи операторів мобільного зв’язку минулого року становили 61,7 млрд грн, збільшившись на 9,8%. При цьому середній дохід на одного користувача послуг фіксованого зв’язку – 219 грн (порівняно із 102,1 грн у мобільного). Тож зрозуміло, що сегмент фіксованого зв’язку та інтернету не зміг не скористатись можливістю масово маскуватись під фізичних осіб-підприємців. Адже вигода безсумнівна – отримуючи від одного користувача 219 грн доходу, при використанні спрощеної системи оподаткування з них сплачується усього 10,95 грн податків, тоді як податкове навантаження на загальній системі склало б 75,34 грн – у сім разів вище”, – каже голова Податкового комітету Ради.
Механізми реєстрації бізнесу
За його оцінками, із 4,5 тис. зареєстрованих постачальників послуг фіксованого зв’язку та інтернету у “сірій зоні” працюють близько 3,5 тисяч.
Читайте також: Зеленський підписав закон про “Клуб білого бізнесу”: коментар Гетманцева
“Компанії створюють цілий ряд юридичних осіб на спрощеній системі оподаткування або залучають ФОП для надання послуг в межах міста, спального району, групи будинків чи навіть окремо взятого будинку. Наведу пару прикладів: Відомий оператор “Т”, який пропонує телебачення та інтернет і має понад 320 тисяч абонентів. Насправді це мережа, до якої входить 288 суб’єктів господарювання. Інший провайдер “Л”, який обслуговує понад 210 тисяч абонентів, де-факто складається з 80 “спрощенців”. На двох разом ці “лідери ринку” отримали дохід у розмірі 1,44 млрд грн”, – зазначає депутат.
Втрати для держави
Гетманцев вважає, що через використання спрощеної системи оподаткування при наданні послуг з доступу до мережі інтернет держава втрачає понад 3 млрд грн на рік.
“Хочу, щоб “сірий ринок” фіксованого інтернету почув цей сигнал… Якщо ні – держава має достатньо інструментів, щоб приводити тих, хто не хоче жити за європейськими стандартами ведення бізнесу, до тями, послідовно закриваючи ті шпарини, які ще залишаються для того, щоб великі компанії маскувалися під малий бізнес”, – додав Гетманцев.
Раніше Гетманцев заявляв, що урядовий законопроєкт про підвищення податків не є оптимальним в окремих питаннях та потребує доопрацювання. За оцінками бюджетного комітету, ситуація із поточним утриманням війська, зокрема виплат військовим, може загостритися вже наприкінці вересня.