Адміністрація президента США створила велику робочу групу для розслідування того, як американські та західні компоненти, включно з мікроелектронікою американського виробництва, потрапляють в іранські дрони, якими Росія атакує Україну.
Про це повідомили в CNN з посиланням на дані від чиновників, що знайомі із ситуацією.
“США запровадили жорсткі обмеження експортного контролю та санкції, щоб перешкодити Ірану отримати високоякісні матеріали, але з’явилися докази того, що Іран знаходить велику кількість комерційно доступних технологій”, – йдеться у матеріалі.
Повідомляють, що минулого місяця британська дослідницька організація Conflict Armament Research перевірила кілька збитих в Україні безпілотників і виявила, що 82% їхніх компонентів були виготовлені компаніями, розташованими в США.
“Серед компонентів, знайдених у деяких безпілотниках, є процесори технологічної компанії Texas Instruments із Далласу, а також двигун австрійської фірми, яка належить канадській компанії Bombardier Recreational Products. Обидві компанії засудили будь-яке використання їхніх технологій у незаконних цілях”, – йдеться у матеріалі.
Фахівці наголошують, що це є доказом того, як легко можна недорогу продукцію, призначену для цивільного використання, переобладнати для військових цілей.
“Conflict Armament Research виявив, що іранські безпілотники, які вони досліджували в Україні в листопаді, мали “високі технологічні можливості”, включаючи датчики тактичного рівня та напівпровідники, отримані за межами Ірану, демонструючи, що Тегеран “зміг обійти чинні режими санкцій і додав більше можливостей і стійкості до своєї зброї”, – йдеться у матеріалі.
Також повідомляється, що Conflict Armament Research виявив, що “понад 70 виробників із 13 різних країн і територій” так чи інакше виробляли компоненти досліджених ними іранських безпілотників.
“У жовтні CNN отримав доступ до безпілотника, який був збитий у Чорному морі поблизу Одеси та захоплений українськими військовими. У ньому виявили японські батареї, австрійський двигун і американські процесори”, – йдеться у матеріалі.
Згідно з дослідженням, опублікованим минулого місяця вашингтонським Інститутом науки та міжнародної безпеки, Іран також може придбати майже точні копії західних компонентів у Китаї.
“Китай відіграє більшу роль, ніж вважалося раніше, у дозволі Ірану виробляти та постачати безпілотники російським військам. Схоже, що китайські компанії постачають Ірану копії західних товарів для виробництва бойових безпілотних літальних апаратів”, – йдеться у дослідженні.
Водночас немає жодних доказів того, що будь-яка із західних компаній свідомо експортує свої технології для використання в безпілотниках, і частково тому робота цільової групи була такою важкою, кажуть чиновники.
“Білий дім вважає, що він успішно доводить масштаб проблеми з союзниками. Високопоставлений чиновник адміністрації сказав CNN, що “зростає широкий і глибокий міжнародний консенсус щодо Ірану, від ЄС до Канади до Австралії та Нової Зеландії, яким керує дипломатія США”, – повідомляє CNN.
Наразі група дослідників має намір відстежити ланцюги постачання для мікроелектронної промисловості, яка значною мірою залежить від сторонніх дистриб’юторів і торгових посередників. Мікрочипи та інші невеликі пристрої, які опиняються в багатьох іранських і російських безпілотниках, не тільки недорогі та широкодоступні, але й легко ховаються.
Також встановлено, що Іран використовує підставні компанії для купівлі обладнання у США та ЄС, яке може мати подвійне призначення, як-от австрійські двигуни, які Тегеран потім може використовувати для створення безпілотників.
”Американським компаніям слід робити набагато більше, щоб відстежувати свої ланцюги постачання”, — сказав Дмитро Альперович, колишній директор з технологій у фірмі з кібербезпеки CrowdStrike.
Він вважає, що відстеження торговельних посередників є першим кроком, але і віє складним, бо продукти таких компаній “комерціалізовані та доступні в готовому вигляді та онлайн для цивільних цілей”.
“Зрештою, кастрація деяких іранських підставних компаній за допомогою санкцій і припинення їх постачання від деяких західних компаній буде схоже на “гру в крота”: вони можуть легко знайти іншого постачальника”, – сказав Альперович.
Раніше повідомлялося, що перебуваючи під тиском світової спільноти, Іран хоче обмежити дальність ракет, які планує надати Росії для застосування у війні з Україною. Наразі йдеться лише про ракети дальністю менше ніж 300 кілометрів. А ті, що мають більшу дальність польоту, планують модифікувати.
Нагадаємо, що українська делегація в США знову виступить із проханнями щодо постачання Україні армійських тактичних ракетних систем великої дальності ATACMS і безпілотників Gray Eagle і Reaper.