Зеленський про мирну пропозицію Бразилії та Китаю
Фото: Офіс президента

Корупційні скандали в Україні вкрай негативно вплинули стосунки з країнами-союзниками і надання допомоги. Вони також вплинули і на мобілізацію.

Про це повідомляє журнал Time.

Видання зазначає, що “корупційні епізоди” в системі призову до кінця літа набули такого розмаху, що 11 серпня Зеленський звільнив начальників призовних пунктів у всіх регіонах країни.

“Це рішення мало продемонструвати його відданість боротьбі з хабарництвом. Але цей крок мав зворотний результат, за словами неназваного старшого військового офіцера, оскільки набір майже припинився без керівництва. Звільнених чиновників також виявилося важко замінити, частково через те, що репутація призовних служб була заплямована”, – повідомляють в матеріалі.

Також зазначається, що в останні місяці питання корупції погіршило відносини Зеленського з багатьма його союзниками.

“Напередодні візиту до Вашингтона Білий дім підготував для українців список антикорупційних реформ. Один із помічників, який їздив із Зеленським до США, сказав, що ці пропозиції спрямовані на саму верхівку державної ієрархії. “Це не були пропозиції. Це були умови”, – цитує видання одного з радників президента.

Заходи проти корупції

Щоб розвіяти занепокоєння американців, Зеленський звільнив міністра оборони Олексія Резнікова. Джерела з оточення президента запевняють, що Резніков особисто не був причетний до хабарництва, але “він не зміг підтримувати порядок у своєму міністерстві”.

В матеріалі зазначають, що Зеленський дав членам адміністрації суворий наказ не створювати підстав для підозр у самозбагаченні.

“Не купуйте нічого. Не беріть відпустки. Просто сидіть за своїм столом, мовчіть і працюйте”, – характеризує ці директиви один зі співробітників.

Читайте також: У Держдепі США розповіли, як контролюють свою фінансову і воєнну допомогу Україні

Однак це, вочевидь, не дуже допомогло. Один з радників глави держави, на умовах анонімності зазначив, що “люди крадуть, наче завтра не буде”.

“У лютому Зеленського попередили про те, що в міністерстві поширилася корупція, але він нічого не робив понад шість місяців, даючи змогу оточенню “тихо вирішити проблеми” або пояснити їх. На той час, коли він діяв напередодні свого візиту до США, “було вже надто пізно… Репутаційної шкоди було завдано”, – розповів старший радник президента.

Підстави для звинувачень

Зеленський наголошує, що боротьба з корупцією є одним із його пріоритетів. Він припускає, що “деякі іноземні союзники мають стимул перебільшувати проблему”, оскільки це дає їм привід припинити фінансову підтримку.

“Це неправильно, – каже він, – щоб вони прикривали свою неспроможність допомогти Україні, викидаючи ці звинувачення”.

Водночас зазначається, що деякі звинувачення важко спростувати. Зокрема скандал із головним радником Зеленського з питань економічної та енергетичної політики Ростиславом Шурмою.

Читайте також: У США позитивно оцінюють кроки України у боротьбі з корупцією: рекомендують не збавляти темпів

“Звіт показав, що Шурма, колишній керівник енергетичної галузі, має брата, який є співвласником двох компаній сонячної енергетики з електростанціями на півдні України. Навіть після того, як росіяни окупували цю частину країни, відрізавши її від української енергомережі, компанії продовжували отримувати державні платежі за вироблену електроенергію. НАБУ, відреагувало на публікацію, відкривши провадження щодо розтрати Шурми та його брата. Але Зеленський не відсторонив свого радника. Натомість наприкінці вересня Шурма приєднався до президентської делегації у Вашингтоні”, – пишуть у матеріалі.

Коли автор статті поспілкувався з Шурмою, той запевнив його, що звинувачення у корупції є “частиною політичної атаки, оплаченої одним із внутрішніх ворогів Зеленського”. 

Нагадаємо, що у Головному управлінні розвідки заявили, що спецслужби РФ підготували інформаційну атаку проти міністра оборони України Рустема Умєрова. Метою атаки є підрив довіри до України серед партнерів на Заході.

Зокрема росіяни планують “вкинути” фейки про те, що “корумпована Україна продає зброю терористам “ХАМАС“, а також використовує “зерновий коридор” для незаконної торгівлі зброєю.

Подібні

Туск заявив, коли можуть розпочатися мирні переговори щодо війни в України

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час засідання уряду заявив, що мирні переговори…

В Україні пенсію через інвалідність отримують 42, 5 тис. посадовців державних органів, — Фріз

Народна депутатка Ірина Фріз заявила, що в Україні через інвалідність 42,5 тисяч…

Україна відреагувала на заяву РФ про передачу тіл начебто загиблих під час падіння Іл-76

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими відреагувели на заяву російської…

Палата представників США схвалила оборонний бюджет на 2025 рік без лендлізу для України, – Маркарова

Цей закон – лише один з механізмів, через який може виділятися допомога для України