Президент України Володимир Зеленський заявив, що готується запуск іще чотирьох блоків на Хмельницькій атомній електростанції (ХАЕС).
Про це він говорив у вечірньому зверненні.
“Загалом готуємо для України запуск ще чотирьох блоків. Перший етап — два блоки, плюс 2,2 ГВт, і згодом другий етап — іще два блоки, американські, до речі, блоки будуть потім — компанії Westinghouse — теж 2,2 ГВт. Загалом саме з американськими партнерами ми працюємо на добудову станції – це буде найсильніша наша станція”, — сказав Зеленський.
Він зазначив, що цей проєкт допоможе Україні не тільки обходитися без імпорту електрики у складні зимові періоди, але й дасть більше дешевої електрики для жителів і промисловості.
Хмельницька АЕС розташована на заході України на кордоні трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Її почали будувати 1981 року, і зараз вона має два реактори. Перший було запущено 1987 року, другий — 2004-го. Обидва енергоблоки мають реактори типу ВВЕР-1000, сумарна потужність — 2000 МВт.
Нагадаємо, що у 2006 році “Росатом” виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС Белене в Болгарії, але через три роки проєкт зупинили. А через шість років Болгарія взагалі відмовилася від будівництва станції, тому готова продати реактори Україні.
Енергокомітет підтримав добудову ХАЕС-3 і ХАЕС-4 у червні 2024 року, але законопроєкт не виносили на розгляд парламенту через незгоду депутатів.
Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова заявляла, що рішення про будівництво ХАЕС має ухвалювати лише Україна, оскільки партнери з ЄС “не висловлювали жодної офіційної позиції щодо цього питання”, зокрема й щодо фінансування. Іншими словами, ніхто з європейських країн не підтримав цю ініціативу.
Однак 11 лютого 2025 року ВРУ дозволила НАЕК “Енергоатом” укласти договір з болгарською НЕК “ЕАД” на придбання корпусів ядерних реакторів. Саме вони необхідні для будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції. Під час розгляду законопроєкту №11392 до другого, фінального читання, його текст повністю замінили іншим.