Цього тижня фермери в Центральній і Східній Європі протестували проти наслідків імпорту дешевого українського зерна, який знизив внутрішні ціни та вдарив по продажу місцевих виробників.
Як повідомляє CNN, протестувальники заблокували тракторами рух транспорту та прикордонні контрольно-пропускні пункти на кордоні між Румунією та Болгарією, намагаючись перешкодити українським вантажівкам в’їхати до країни.
Місцеві виробники кажуть, що не можуть конкурувати з ціною українського зерна, і вимагають компенсації від Єврокомісії.
Як українське зерно призвело до напруженості в ЄС
Україна, яку часто називають “житницею Європи” через величезну кількість зерна, яке вона виробляє, має заблоковані чорноморські порти після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.
Побоюючись, що ситуація “загрожує глобальній продовольчій безпеці”, Європейська комісія в травні 2022 року створила так звані “смуги солідарності” для сприяння експорту.
Комісія також тимчасово скасувала всі мита та квоти на український експорт, дозволивши надлишку дешевого українського зерна потрапити до Європи. За даними європейської асоціації фермерів, це спричинило “великі ринкові викривлення” в сусідніх країнах.
Цього тижня зросли протестні настрої фермерів після того, як Європейська комісія оголосила проект рішення про продовження безмитного та неквотованого імпорту українського зерна до червня 2024 року, що змусило міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика піти у відставку в середу.
У заяві про відставку Ковальчик зазначив, що уряд Польщі, а також уряди Словаччини, Румунії, Угорщини та Болгарії подали запит до Європейської комісії щодо “активації захисної статті у сфері безмитного та неквотованого імпорту зерна з України”.
“Болгарія солідарна з Україною, але на аграрному ринку створюється локальне надлишок, тому що замість експортних коридорів наші країни стають складами”, – заявив міністр сільського господарства Болгарії Явор Гечев.