Війна в Україні стимулює стрімкий розвиток технологій безпілотників, зокрема із застосуванням штучного інтелекту (ШІ. Це матиме значні наслідки для світу навіть після закінчення війни.
Про це йдеться у матеріалі Washington Post.
Зокрема повідомляють про випробування дрона-камікадзе, який після втрати зв’язку з оператором через засоби радіоелектронної боротьби не впав, а прискорився та уразив ціль завдяки застосуванню штучного інтелекту. Все більше українських компаній-виробників безпілотників намагаються застосувати цю технологію.
“Оскільки десятки тисяч людей проходять навчання з дронів з обох сторін у цій війні, дуже ймовірно, що цей досвід поширюється далеко й широко, включно на зловмисників”, — сказав Семюель Бендетт, експерт із дронів, що фокусується на Росії, у розташованому у Вашингтоні аналітичному центрі CNA.
Читайте також: Україна має перші успіхи у виробництві ракет, — міністр Камишін
Суперлабораторія винаходів
До повномасштабного російського вторгнення Україна була відомою своєю агропромисловістю та важкою індустрією, однак війна перетворила її на “суперлабораторію винаходів, яка приваблює інвестиції від відомих бізнесменів, у тому числі колишнього виконавчого директора Google Еріка Шмідта”.
Наразі над виробництвом безпілотників, спільно з військовими частинами на передовій, співпрацюють понад 200 українських компаній.
Читайте також: Україна веде переговори із західними компаніями про виробництво зброї
“Це гонка технологій 24/7. Завдання полягає в тому, що кожен продукт у кожній категорії потрібно змінювати щодня, щоб отримати перевагу”, — заявив WP міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Минулого року його програма “Армія дронів” допомогла приватним компаніям навчити понад 10 тисяч операторів безпілотників, а за наступні пів року мають навчити ще 10 тисяч.
Читайте також: Федоров показав, як “армія дронів” працює у передмісті Бахмута і нищить окупантів
Зазначається, що безпілотники “дозволили Україні здійснювати спостереження та вражати чутливі цілі далеко за лінією фронту”, підвищуючи при цьому точність своєї звичайної артилерії, і розвиток вітчизняного виробництва дронів є пріоритетом України.
Переваги українського виробництва безпілотників
Крім того, українські виробники безпілотників мають можливість, якої позбавлена переважна більшість їхніх міжнародних виробників, — тестувати взаємодію дронів з російськими технологіями глушіння.
“На Заході ви не можете просто запустити глушник і втручатися у великі частини спектра просто для того, щоб перевірити свій продукт. Вам потрібна спеціальна ліцензія, і навіть якщо вона у вас є, вона поширюється лише на вузьку відгороджену територію. Ось чому це одна зі сфер, де Україна має дуже реальну можливість розробити рішення світового рівня”, — пояснив Андрій Лісковіч, колишній керівник Uber. Він залишив Кремнієву долину, щоб допомогти Україні під час війни.
Також у матеріалі згадують ще одну перевагу українських виробників безпілотників: постійний зворотний зв’язок з фронтом, що дозволяє швидко вносити корективи, щоб зменшувати вразливість та підвищувати летальність безпілотників.
Нагадаємо, що віцепрем’єр повідомляв, що в Україні збільшили виробництво дронів у більш ніж 100 разів. Ймовірно їх кількість лише зростатиме.
Крім того, міністр оборони України Денис Шмигаль розповів про підсумки річної роботи проєкту “Армія дронів”. Зокрема й про те, що цьогоріч уряд виділив 40 млрд грн цього року, які інвестуємо в українських виробників безпілотників