У Головному управлінні розвідки України виступили із заявою щодо присутності українських полонених у збитому 24 січня російському літаку Іл-76.
Цю інформацію оприлюднили на офіційній сторінці ГУР.
“Наразі ми не маємо достовірної та вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості”, – йдеться у повідомленні.
У відомстві наголошують, що зі свого боку Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну.
“Російських полонених військовослужбовців було вчасно доставлено на обумовлену точку для обміну, де вони перебували у безпеці. Безпеку ж наших захисників, згідно з домовленостями, повинна була забезпечити російська сторона. Водночас українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому”, – йдеться у тексті заяви.
Читайте також: Західні військові аналітики вказали на нестиковки у заявах Кремля про падіння літака Іл-76: виглядають підозріло
Також наголошують, що Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених.
“Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії Росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених”, – заявили в ГУР.
Відомство зазначає, що посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій “не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами”, адже це наражає на небезпеку весь процес обміну.
“Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави”, – йдеться у заяві.
Збиття російського літака
У Росії вранці 24 січня Міністерство оборони повідомило, що російський військово-транспортний літак Іл-76 зазнав аварії в Бєлгородській області, це сталося “під час планового польоту”.
Окупантами було оголошено, що на борту літака нібито перебували 65 полонених українських військовослужбовців, яких везли для обміну. З ними летіли шість членів екіпажу та троє супроводжуючих. Загинули всі.
Український Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими заявив, що профільні структури України наразі збирають інформацію щодо цього випадку.
Згодом у Генштабі 24 січня оголосили, що ЗСУ пообіцяли, що “будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози”, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку.