73% опитаних українців назвали поганим для України те, що Дональд Трамп став президентом США.
Про це свідчить опитування КМІС, проведене 12-22 березня.
“У грудні 2024 року 54% українців вважали, що перемога Трампа на виборах у США є загалом доброю для України. Проте в березні 2025 року так думають лише 19%. Натомість частка тих, хто вважає, що для України президентство Трампа є поганим, зросла з 21% у грудні 2024 року до 73% у березні 2025 року”, – йдеться в аналізі.
Читайте також: Понад 40% українців кажуть, що довіряють новому президенту США Трампу, – опитування
У березні 2025 року лише 3% українців вірять, що за президентства Трампа Україна може розраховувати на повністю справедливий мир. Ще 15% респондентів очікують “скоріше справедливий мир, але з деякими поступками Росії”.
Про досягнення Трампом несправедливого миру кажуть 55% українців.
“У грудні 2024 року лише 31% українців вважали, що за Трампа Україна може отримати скоріше чи повністю несправедливий мир. Однак уже в лютому 2025 року цей показник зріс до 58%”, – йдеться у дослідженні.
Про ставлення США
67% українців переконані, що США втомилися від України і тиснуть для поступок РФ. У лютому таких людей було 48%. Нині тільки 24% опитаних відзначили, що “США є союзником України, який хоче прийнятного миру”.
Водночас 64% респондентів назвали Європу союзником України, який хоче миру на прийнятних умовах. Протилежної думки були 28% опитаних.
Читайте також: Майже 60% американців вважають, що Трамп “занадто тісно пов’язаний” з РФ, – опитування
Висновки
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький вважає, що “тектонічні зміни” в зовнішній політиці США та зміни в риториці та діях офіційних осіб США є особливо болючими для українців, які перебувають у кривавій війні.
“В Україні і до 2025 року відчувалося певне розчарування діями США, а адміністрація Дональда Трампа досить рішуче цементує несхвальне сприйняття США. При цьому важливо, що наразі таке сприйняття не перекидається на Європу і остання продовжує переважно сприйматися як партнер і союзник України”, – прокоментував Грушецький.
Однак, на його думку, у разі недостатньо сильних кроків з боку Європи та, зокрема, у разі відсутності достатнього прогресу щодо вступу України до ЄС, серед українців можуть розвинутися і фрустрація, і зрештою – антизахідні настрої.
“Цей сценарій буде сильним і руйнівним потрясінням як для України, так і для Європи та всього Західного світу”, – коментує Грушецький.
Читайте також: У Держдепі США нарешті офіційно прокоментували “пропозицію” Кремля щодо зовнішнього керування для України