Заявивши про свою ворожість до України, США водночас звільнила українців від ілюзій щодо США.
Про це пише автор видання The Hill Олександр Дж. Мотиль.
“Якщо Америка при президентові США Дональду Трампу є ворожим та некомпетентним посередником, то чи є сенс для України брати участь у цій шараді, відомій як переговори про припинення вогню? Це питання, яке українці все частіше ставлять собі – і небезпідставно”, – зазначає автор.
Зазначається, що Трамп і його колеги явно прихильно ставляться до Росії й з радістю повторюють російський наратив про війну. Так само тривожно те, що американці не знають навіть елементарних фактів про Україну та РФ.
“Як поєднання неприборканого путінофільства, зарозумілого невігластва та відвертої некомпетентності може служити інтересам України? Або, якщо на те пішло, Америки чи світу? Бажання Трампа прогнутися перед незаконно обраним президентом Росії Володимиром Путіним і небажання ставитися до законно обраного президента України Володимира Зеленського як до пішака було чимало де задокументовано. Якщо у людей все ще є сумніви, їм слід прочитати підлабузницькі зауваження спеціального посланника Стіва Віткоффа про російського звинуваченого військового злочинця в його недавньому інтерв’ю Такеру Карлсону”, – йдеться у тексті.
За словами автора, не менш тривожним є й явне невігластво щодо України та Росії, яке демонструють Трамп, Віткофф та інші інсайдери адміністрації. І таке зарозуміле неуцтво, як наголошує автор, навіть перекинулося в гаї академічних кіл.
“Нещодавня стаття професора Техаського університету, який не має досвіду в українських чи російських справах, починається з такого приголомшливого твердження: “Я рідко погоджуюся з президентом Трампом, але його останні суперечливі заяви про Україну здебільшого правдиві. Вони здаються абсурдними лише тому, що західну аудиторію годують постійною дієтою дезінформації про Україну понад десять років”. Ось і все: Трамп, який, ймовірно, ніколи не розкривав книжки про Україну чи Росію, має рацію. Тоді як двоє найвидатніших практиків історичної справи – Тімоті Снайдер з Університету Торонто та Сергій Плохій з Гарвардського університету – є розповсюджувачами дезінформації. Некомпетентність адміністрації Трампа нещодавно вийшла на передову сцену в Signalgate, скандалі, який виявив напрочуд свавільне ставлення її вищих політиків до ймовірно секретних чатів щодо ракетних ударів по єменських повстанцях. Не дивно, що колишній держсекретар Гілларі Клінтон назвала їхню владу “дурною”, – наголосив автор.
Підсумком цих трьох факторів, за словами автора, є остання версія угоди США про корисні копалини, яку навіть один український критик назвав “нав’язаним кабальним рабством”. Утім, є і срібна підкладка – розбурхавши свою ворожість до України, Америка Трампа водночас позбавила українців ілюзій щодо США
“Як стверджував український аналітик Олександр Коваленко, його країні настав час задуматися над питанням, чи не було б їй краще без Америки. Трамп, швидше за все, припинив би військову та фінансову допомогу, але Коваленко впевнений, що ВПК України та Європа можуть заповнити цю прогалину. Коваленко точно наполягає на тому, що Україна незабаром зможе виробляти більшу частину своєї важливої зброї, і що Росія програє. Він може бути надто оптимістичним щодо шансів України впоратися самостійно, а може й ні, але його сумніви щодо Трампа широко поділяють політики та аналітики в усьому світі”, – переконаний автор.
Автор також вважає, що відвертання від Америки Трампа не є першочерговою перевагою для когось, але політики в Україні та інших країнах можуть не мати вибору, якщо хочуть уникнути наслідків режиму Трампа. Тоді Україна була б лише одним із багатьох колишніх союзників, які розлучаються зі США.
Нагадаємо, українці більше не вірять Трампу. Адже лише 3% досі думають, що він здатен принести в Україну справедливий мир. Проте ще в грудні понад половину опитаних вважали обрання Трампа доброю звісткою для України.