Україна втратила 770 млн грн на постачанні зброї
Фото: ДПСУ

Україна перерахувала іноземним постачальникам зброї передплату у $770 мільйонів, однак значна частина обіцяної зброї та боєприпасів так і не була доставлена.

Про це повідомляє Financial Times із посиланням на документи Міністерства оборони України та внутрішні матеріали.

У матеріалі зазначають, що йдеться про щонайменше 30 контрактів, хоча видання описує два з них.

Кук з Аризони

В одному з цих випадків компанія-спецімпортер “Прогрес” підписала контракт з американським магазином боєприпасів з Аризони OTL Imports. Її засновником є 28-річний підприємець Таннер Кук. Він зголосився привезти снаряди та мінометні міни від виробника в Сербії.

Видання повідомляє, що Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), письмово підтвердило Financial Times, що воно розслідує справу OTL.

“У 2022 році компанія Кука, OTL, отримала контракт на 49 мільйонів євро на постачання боєприпасів для української армії. Україна сплатила 17,1 мільйона євро авансу, але боєприпаси так і не були доставлені. Хоча українська сторона виграла арбітраж у Відні, гроші повернути поки не вдалося”, – йдеться у матеріалі.

Читайте також: У Фінляндії затримали трьох людей, яких підозрюють у розкраданні грошей Міноборони України: деталі справи від НАБУ

“Українські детективи заявили, що намагалися відстежити, куди поділися гроші, сплачені OTL. Жодних звинувачень проти Кука чи компанії не висунуто”, – пише видання.

Тим часом Кук розширив бізнес, їздить на міжнародні виставки зброї та, згідно з дописами у соцмережах, веде розкішний спосіб життя.

Regulus Global

Інший описаний випадок стався наприкінці 2022 року, коли Олексій Петров, тодішній керівник “Спецтехноекспорту” – одного з найбільших державних посередників у сфері зброї в Україні, – отримав пропозицію від американської компанії Regulus Global, “від якої не зміг відмовитися”.

“Компанія запропонувала продати десятки тисяч артилерійських снарядів калібру 155 мм. Боєприпаси повинні були надходити від виробника з країни, яка мала тісні зв’язки з Росією”, – пише видання.

Зрештою Regulus Global підписав контракт зі “Спецтехноекспортом” на суму до $1,7 млрд (точна сума залежала від обсягу постачань).

Читайте також: ДПСУ заперечує зриви постачання боєприпасів на 23 млрд грн

“Спецтехноекспорт” заявляє, що згодом здійснив авансові платежі та депозити на суму 162,6 млн доларів США на користь компанії Regulus Global для виконання частини контрактів на постачання 155-мм снарядів, а також інші платежі на суму 14 млн євро. Проте Regulus порушив умови контракту, а гроші так і не повернув”, – йдеться у матеріалі.

З вересня 2025 року Regulus Global припинив усі контакти та не відповідає на листи. Чиновники в Україні вважають, що Regulus витратив передоплату на виробничі потужності та інші активи.

Збитки за три роки війни

“Згідно з документами, за три роки війни Україна втратила щонайменше 770 мільйонів доларів, сплачених авансом іноземним посередникам за озброєння, яке ніколи не було доставлено. В одному випадку, за даними українського суду, у квітні 2022 року державна компанія “Укрспецекспорт” придбала 120-мм міномети у продавців із Судану, які, як згодом з’ясувалося, мали тісні зв’язки з ФСБ Росії та ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина”, – пише видання.

Зазначається, що у документах українських правоохоронних органів, з якими ознайомилося видання, стверджується, що в деяких випадках високопосадовці Міністерства оборони України мали змову з іноземними посередниками з метою використання цих контрактів для розкрадання державних коштів.

Читайте також: Міноборони запевняє, що у 2025 році уклало контрактів з виробниками зброї на майже 130 млрд грн

Подібні

ЗСУ завдали удари по заводу російського ВПК та аеродрому “Саваслейка”, уразивши військові літаки

Утім, точні результати ураження поки що невідомі

ООН порахувала, скільки мирного населення загинуло в Україні через війну РФ протягом травня

Відомо, що жертв виявляли і в регіонах, які розташовані далеко від лінії фронту

ТЦК мають мобілізувати усіх представників добровольчих формувань територіальних громад, — ЗМІ

Зазначається, що Генштаб розслідує неякісне виконання директиви, продовживши дедлайн

Посадовець НАТО вважає, що арміям Альянсу варто повчитися “креативності” в України на прикладі “Павутини”

Вандьє назвав українську операцію “Павутина” “справжнім троянським конем”