ЄС шукає 19 млрд доларів для України
Фото: dpravda.org

Єврокомісія терміново вивчає шляхи покриття дефіциту бюджету України на 2026 рік, який може сягнути $19 мільярдів зокрема й через зменшення підтримки від США та низькі шанси на припинення вогню з боку РФ.

Про це пише Financial Times із посиланням на джерела.

“Зростає занепокоєння щодо наступного року, багато зацікавлених сторін, які робили ставку на угоду про припинення вогню цього року, змушені переглядати свої витрати, усвідомлюючи, що існує діра, незалежно від того, як вони спробують її зменшити”, – цитує видання високопосадовця ЄС.

Інший європейський дипломат зауважив, що Єврокомісія “має на меті забезпечити потреби України у додатковому фінансуванні до зими”, особливо враховуючи “невизначені перспективи подальшої військової підтримки США”.

Читайте також: ЄС хоче інвестувати 200 млрд євро від російських активів, щоб зберегти допомогу Україні, — Politico

Які варіанти розглядають

Перший варіант, який розглядає Єврокомісія, полягає в тому, щоб спрямувати військову підтримку Україні у вигляді двосторонніх грантів, які враховувалися б у показниках національних оборонних витрат. Це сприятиме досягненню подвійної мети – наближенню до виконання зобов’язань у межах НАТО щодо збільшення національних оборонних витрат до 5% ВВП, одночасно надаючи підтримку Україні, – йдеться у публікації.

Зазначається, що Єврокомісія мала обговорити цей та інші варіанти з міністрами фінансів ЄС.

“Очевидно, що військова підтримка України, яку надають держави-члени, – це кошти не лише для оборони України, а й для оборони Європи, і частина з них, звичайно, буде врахована як витрати на оборону”, – зауважив один з європейських дипломатів.

Читайте також: Після призупинення американської допомоги ЄС посилить підтримку України, — Фон дер Ляєн

Другий варіант – наблизити виплати за чинною програмою ERA “Великої сімки” на суму $50 мільярдів, яка передбачає надання позик Україні, які погашатимуться коштом доходів від заморожених російських активів.

“Однак у такому випадку Україна все ще потребуватиме додаткового фінансування у розмірі щонайменше $8 млрд на 2026 рік, якщо війна не зупиниться. Якщо виплати за програмою ERA не наблизити, то дефіцит фінансування може сягнути $19 мільярдів”, – пише видання.

Третій варіант – отримання більшого прибутку від заморожених російських коштів шляхом їх реінвестування в більш ризиковані активи, одночасно розробляючи спосіб розподілу ризиків на випадок потенційно більших втрат, щоб розділити цю відповідальність з Бельгією, де знаходиться більшість активів.

“Ми вивчаємо ці варіанти, включаючи можливість подальшого використання іммобілізованих активів Росії”, – заявив минулого місяця комісар ЄС з питань економіки Валдіс Домбровскіс.

Читайте також: Зруйнована і без людей: опитування показало, що майже половина громадян не вірять у “світле майбутнє” України

Подібні

У Росії поменшало прихильників війни проти України, але рівень підтримки лишається досить високим, – опитування

Найвищий рівень підтримки армії РФ серед чоловіків старшого віку

Зруйнована і без людей: опитування показало, що майже половина громадян не вірять у “світле майбутнє” України

З 2022 року кількість песимістично налаштованих українців зросла у 9 разів

В МЗС України відповіли на одну з ключових вимог Росії

Делегація РФ під час зустрічі у Стамбулі озвучила неприйнятні для України вимоги

Експосолка Брінк розповіла про розмову з українським посадовцем, яка передувала її відставці

Вона залишила посаду через розбіжності з адміністрацією Трампа щодо України