З початку 2022 року ДПСУ затримала майже 30 тисяч людей під час спроби незаконного перетину кордону, а 44,9 тисяч українців зуміли нелегально виїхати.
Про це повідомила народна депутатка України Юлія Яцик.
Загалом розпочато понад сім тисяч кримінальних справ, повʼязаних з незаконним перетином кордону. Однак реальних вироків суду трохи більше 400.
Основні способи незаконного перетину кордону полягають в наступному:
- перетин кордону за підробленими документами про зняття з військового обліку, довідкам ВЛК про непридатність, документам про статус багатодітного батька чи рішеннями судів про наявність на утриманні дітей, документів про статус здобувача вищої освіти за кордоном, про акторку у лікуванні (реабілітації) за кордоном тощо);
- без проходження відповідного прикордонного контролю (зокрема в пунктах пропуску):
- з використанням особами своїх паспортів громадян іноземних держав;
- шляхом перетинання лінії зіткнення з подальшим виїздом за кордон через тимчасово окуповану територію і РФ;
- виїзд через систему “Шлях” (як водія, який здійснює перевезення медичних та гуманітарних вантажів або водія з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів тощо);
- на підставі листів державних та правоохоронних органів до ДПСУ з клопотаннями щодо сприяння військовозобовʼязаним особам у перетині державного кордону.
За її словами, проблеми полягають у тому, що немає чіткого переліку документів, які повинні вимагати прикордонники. Зокрема закриття “Шляху” для волонтерів негативно позначилося на гуманітарній допомозі військовим. А в електронній системі прикордонників не зберігаються копії (скани) документів, які є підставою для перетину кордону, тому перевірити законність просто неможливо.
За її словами, прикордонники не ведуть контроль за поверненням людини, яка виїхала у встановлений строк. Однак це призводить до непоодиноких випадків неповернення спортсменів, держслужбовців та інших людей, а також до несвоєчасного повідомлення про такі факти правоохоронних органів.
Нагадаємо, у Міносвіти розповіли, скільки студентів виїхали за кордон по програмі обміну та не повернулися в Україну. Поки що це не критична цифра, але тепер кандидатів “відбиратимуть уважніше”.
Читайте також: У прокуратурі розповіли подробиці підозри, яку вручили Прокопіву – переправив понад 30 людей за кордон