У Верховній Раді України обговорюють можливість надання певного особливого статусу для частини Української православної церкви Московського патріархату. Йдеться про розірвання зв’язки із Москвою.
Про це повідомляє видання “РБК-Україна”.
“Суть у тому, що частина УПЦ, яка, в принципі, не проти справді, остаточно порвати всі церковно-канонічні зв’язки з РПЦ, хотіла б при цьому отримати якесь офіційне місце в православному світі, а не залишитися в “сірій зоні”. Адже входження до ПЦУ для багатьох представників УПЦ є абсолютно неприйнятним з низки причин, зокрема особистого характеру. А формалізуватися це місце могло б у вигляді того самого “тимчасового томоса”. Якщо коректніше, то Вселенський патріархат міг би створити в Україні свій екзархат, куди б увійшла та частина УПЦ, яка може порвати з РПЦ, але не хоче йти до ПЦУ”, – йдеться у повідомленні.
Водночас зазначається, що ця ініціатива нереалістична із низки причин. Зокрема, Україна вже отримувала томос, і створювати ще одну церковну юрисдикцію на її території неможливо. А в церковних колах цю ініціативу вважають інтригами окремих ієрархів. Щобільше, подібного масштабу питання у церковному житті займають дуже багато часу.
“Вони що завгодно будуть готові придумати, щоб не рвати зв’язки із Москвою. Ми це все бачили вже багато разів. Для настоятеля УПЦ Онуфрія найстрашніше, що може статися – це якщо Кірілл позбавить його сану”, – розповіло джерело видання в ПЦУ.
Ряд співрозмовників в політичних та церковних колах описали приблизний розклад сил в УПЦ наступним чином: 15% – проросійські, 15% – проукраїнські, а 70% – “болото”.
Нагадаємо, в січні Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону №8371, який унеможливлює в країні діяльність релігійних організацій, керівний центр управління яких знаходиться за межами України в державі, які здійснює збройну агресію. Цей проєкт вже схвалений в першому читанні. Утім, 23 липня ВРУ не змогла ухвалити законопроєкт про заборону московської церкви в цілому. Спочатку депутати заблокували трибуну, а потім в Раді оголосили про перерву в засіданнях до 21 серпня. За даними опитування КМІС, 78% українців вважають, що держава має втрутитися в діяльність УПЦ МП. Зокрема, серед них 54% вважають, що ця церква має бути повністю забороненою в Україні.
Нагадаємо, закон про заборону Московського патріархату найбільше блокують члени від проросійської “ОПЗЖ” та майже половина підписантів – нардепи зі “Слуги народу”. Тому це може відкласти розгляд ініціативи у другому читанні.