Уряд Південно-Африканської Республіки (ПАР) стверджує, що не давав дозволу на постачання зброї до РФ. Водночас там визнають, що “окремі випадки незаконного експорту дійсно мали місце”.
Про це повідомляє Reuters.
Повідомляється, що міністр з комунікацій Монді Гумбулеле, який на момент ймовірної відправки зброї до РФ (грудень 2022 року) очолював Національний комітет з контролю за конвенційною зброєю (NCACC), заявив, що “якщо справді були якісь випадки завантаження зброї на судно, що мало прямувати з країни у Росію, це було протизаконно”.
“Ми не затверджували ніякого постачання зброї для Росії”, – зазначив він.
Речник відділу міжнародних відносин та співпраці Клейсон Мон’єла у своєму Twitter також заявив, що NCACC “не має інформації про затверджений продаж зброї нашою державою Росії” за той період.
Реакція офісу президента ПАР
У пресслужбі Офісу президента ПАР також прокоментували ситуацію і оголосили, що “жодних доказів, що зброю Росії постачали на судні “Lady R”, немає”. Але уряд вже розпочав незалежне розслідування.
На додачу посла США звинуватили у “підриві духу співпраці та партнерства”.
“Викликає розчарування, контрпродуктивна позиція посла США, яка підриває досягнуте порозуміння з цього питання і позитивні та конструктивні контакти між двома делегаціями… Висловлювання посла підривають дух співпраці та партнерства”, – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що днями посол США у Південній Африці Рубен Брігеті повідомив, що Південно-Африканська Республіка постачала боєприпаси до Росії. Це відбувалося за допомогою корабля, який у грудні минулого року пришвартувався до військово-морської бази Саймонстаун у Кейптауні.
“США переконані в тому, що ПАР, попри те, що вона заявляє про свою нейтральну позицію щодо російського вторгнення в Україну, постачала зброю армії російського диктатора Володимира Путіна”, – заявив посол.
У квітні також стало відомо, що російські кораблі переправляють через Каспійське море з Ірану велику кількість артилерійських снарядів та інших боєприпасів для поповнення запасів військ, які воюють в Україні.