У Литві викрили 813 людей, які отримали допомогу від ЄС під виглядом українських біженців, хоча жодного відношення до України не мали. Серед них зокрема були й росіяни з білорусами.
Про це повідомляє LRT.
Повідомляють, що у 2022-2023 роках ЄС виділив близько 17 млн євро на реалізацію проєкту “Допомога біженцям від війни з України”. У межах проєкту біженці з України отримують у Литві продукти, ліки, засоби гігієни, а також можуть вивчати литовську мову й користуватись програмами підтримки працевлаштування.
“Державна аудиторська служба Литви з’ясувала, що 813 людей, які отримали допомогу від ЄС для українських біженців, не були громадянами України. Серед них – жителі 43 країн, зокрема Росії, Білорусі, Узбекистану, Казахстану та Таджикистану”, – йдеться у повідомленні.
Зазначають, що інцидент викликав невдоволення серед литовських чиновників. Через скандал директорка Європейського агентства соціальних фондів (ESFA), яке займалося розподілом допомоги, Ліна Невінскене пішла з посади.
“Ми оцінюємо це негативно. Так не повинно було статися. Проводиться внутрішній аудит, ми з’ясовуємо, як це могло трапитися”, – прокоментувала заступниця міністра соціального захисту та праці Ріта Ґрігалєнє.
Також повідомляють, що в агентстві ESFA відкинули критику та заявили, що допомогу іноземцям надавали згідно з чинними на той час правилами.
“Підтримку отримали не 813 людей, як повідомлялося раніше, а лише 484. Ситуація виникла через тлумачення документів, які діяли на той час. Згідно з ними, в додаткових заходах – таких як курси литовської мови та субсидії при працевлаштуванні – могли брати участь соціально вразливі особи не обов’язково з України”, – заявила керівниця відділу розвитку проєктів ESFA Йоліта Пятрайтієне.
Попри це, Міністерство Литви підтвердило, що організація, яка реалізовувала проєкт, повинна буде повернути виділені кошти у встановлений строк.
Читайте також: У червні Брюссель перегляне правову базу щодо захисту українців у ЄС: в Euractiv розповіли чого чекати