Ввечері 18 лютого президент США Дональд Трамп дав пресконференцію у своїй резиденції у Мар-а-Лаго, де озвучив свої підсумки зустрічі між РФ та Шатами у Саудівській Аравії.
Про це йдеться у розшифровці від кореспондента “Голосу Америки” Остапа Яриша.
Президент США щодо питання про розчарування України та Європи через відсутність запрошення на цю зустріч заявив, що “в них (в України та Європи, – ред.) було три роки, щоб вирішити це дуже легко”, маючи на увазі війну з РФ.
“Це можна було вирішити дуже легко. Недосвідчений учасник переговорів міг би вирішити це багато років тому. Без втрати великої кількості землі, без втрати жодного життя. Я не хочу, аби всіх цих людей більше вбивали. Це росіяни і українці, але вони люди – незалежно від того, звідки вони. Я вважаю, що у мене є сила покласти край цій війні. Але нині я почув: “нас не запросили”. Ну, у вас було три роки. Вам слід було закінчити це три роки тому. Вам не треба було цього починати. Ви могли укласти угоду. Я міг укласти для України угоду, яка залишила б їм майже всю землю. І людей не вбили б, жодне місто не зруйнували б, і жодного купола не знесли б. Але вони обрали цього не робити. І Байден, чесно кажучи, не має поняття. Він був таким поганим, таким жалюгідним”, – заявив Трамп.
Читайте також: Fox News дізнався про підготовку США та РФ триетапного плану завершення війни в Україні
Про вибори
На питання щодо проведення виборів в Україні, Трамп заявив, що рейтинг президента Володимира Зеленського становить 4%, а питання про проведення виборів “йде не від Росії”.
“Ми маємо ситуацію, коли в Україні не було виборів і є воєнний стан. І український лідер – мені неприємно це говорити, але його рейтинг впав до 4%. І коли вони хочуть місце за столом переговорів, хіба народ України не повинен сказати – знаєте, минуло багато часу з тих пір, як у нас не було виборів? Це йде не від Росії. Це те, що йде від мене, а також від багатьох інших країн”, – заявив Трамп.
Про обстріли РФ
Американський президент оголосив, що Росія веде обстріли українських міст “не на повну силу”. А якби захотіла, то стерла б їх на 100%.
“Більшість міст перевернуті. Будівлі зруйновані. … Росія не зробила цього в Києві, бо думаю, вони не хочуть запускати надто багато ракет. Вони зробили це на 20%, але не на 100%. Якби вони хотіли зробити це на 100%, – ймовірно, це сталося б дуже швидко. Але у вас є міста, які абсолютно знищені. Україну просто винищують. Тож знаєте, люди втомилися від цього. Вони хочуть побачити, щоб щось сталося”, – заявив президент США.
Читайте також: Трамп та Путін можуть зустрітися в Саудівській Аравії: Bloomberg назвала ймовірну дату
Миротворча місія
Трамп заявив, що не заперечує проти введення європейських миротворців на територію України, але американських там не буде.
“Якщо вони хочуть це зробити, це чудово. Я повністю за. Франція про це згадала, Британія. Нам не доведеться розміщувати військ, тому що ми дуже далеко. Але якщо у нас буде мирна угода, з точки зору Європи мати там війська було б добре. Я б взагалі не заперечував”, – прокоментував він.
Водночас Трамп заперечив інформацію щодо наміру США вивести свої війська з території Європи.
“Ніхто не просив мене про це, тому я не думаю, що нам доведеться це робити. Я б не хотів цього робити. Але це питання насправді ніколи не виникало”, – прокоментував він.
Про допомогу США
На додачу Трамп заявив, що США виділили Україні “значну фінансову допомогу”, яка, за його словами, становить близько $350 мільярдів або “трохи менше”, однак він жодного разу не бачив звітів про це.
“Президент Зеленський минулого тижня заявив, що не отримав і половини коштів, які США передали Україні. Ми надали Києву, здається, $350 мільярдів. Ну, можливо, трохи менше, але це значна сума. Але де всі ці гроші? Куди вони йдуть? Я ніколи не бачив жодного звіту про це”, – запевнив Трамп.
Він вкотре дорікнув Європі, яка, за його словами, витратила на допомогу Україні значно менше, хоча розташована територіально ближче.
Зрештою він оголосив, що після переговорів США та РФ у Ер-Ріяді став “набагато більш упевненим” у можливості досягнення угоди щодо врегулювання в Україні.
Читайте також: Підсумки переговорів Росії і США без України: що кажуть Рубіо, Лавров та інші члени делегацій