Колаж слуги

Наближення інавгурації Дональда Трампа, а за нею – і поява віддаленої перспективи мирних переговорів з агресором, вже “гальванізували” українське політичне середовище. Політики потроху повертаються до того, чим займалися до початку повномасштабної війни – боротьбою за владу і підготовкою до гіпотетичних виборів.

Так, видання РБК-Україна розмістило публікацію стосовно майбутнього ребрендингу президентської партії. Мовляв, на вищих щаблях “вертикалі” дійшли висновку, що “… з брендом “Слуга народу” президентська команда точно попрощається – він давно себе вичерпав, і навпаки, став відверто токсичним”.

А тому мова йде про появу умовного “Блоку Зеленського”.

Гадати, як насправді це станеться, не будемо, адже ситуація найближчим часом може ще декілька разів кардинально змінитися, цікаве тут інше. У парламентській фракції “Слуга народу” станом на початок 2025-го року залишалося 232 народних депутати. І, звісно, більшість з них змагатиметься за право зберегти депутатський мандат, потрапивши у прохідну частину списків нової/старої президентської партії.

Оглядачі РБК-Україна припускають, що “в майбутніх виборчих списках політсили може опинитися не більше десяти відсотків чинних нардепів від монобільшості – це ті, хто добре проявив себе в Раді”.

Але поняття “добре проявив” доволі розмите, натомість визначити – хто саме зробив так, щоб бренд “слуг” набув той рівень токсичності, який робить сумнівною його подальшу долю – можна спробувати. Передусім, для того, щоб інші потенційні претенденти на владу в Україні не ризикували зв’язуватися з такими типами політичних персонажів.

Першими кандидатами на місце “зелених” “топ-скандалістів” є експертка з усіх військових питань Мар’яна Безугла та епатажний Микола Тищенко, а також спеціалістка з викидання хабаря за паркан Людмила Марченко. Але покарати їх невключенням до списків, мабуть, не вдасться. Тищенко виключили з фракції і партії, Безугла вийшла звідти сама, Марченко також виключили з партії, але з фракції досі не вигнали.

У тій же компанії підозрюваний у корупції Андрій Одарченко, проросійський Артем Дмитрук, які втекли з України та Олександр Дубінський, що знаходиться під вартою, але це вже не питання політичної оцінки на виборах, а слідства і суду.

Проте і без них залишилося ще декілька осіб, одна згадка про яких однозначно позбавить команду “Зе_2.0” на вборах декількох відсотків.

Галина Третьякова

Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова відома своїми висловами про “дітей дуже низької якості”. Крім того, влітку 2021 року нардепка через адвокатку подала заявки в Укрпатент на реєстрацію товарних знаків “Неякісні діти” і “Якісні діти”.

У політичну історію України – така вже примха долі – вона назавжди увійде як людина, яка вважає стерилізацію представників незаможних верств населення прийнятним способом боротьби з бідністю. І нехай скільки б вона не доводила, що казала зовсім не те, а якщо і казала, то її невірно зрозуміли, опоненти “зелених” обов’язково нагадають про “неякісних дітей і стерилізацію жінок” під час будь-яких наступних виборів.

Богдан Яременко

Голова правління БФ “Майдан закордонних справ”, на відміну від балакучої Третьякової, слідкував за будь-якими своїми висловлюваннями. Але його підвела необізнаність поведінкового етикету у сесійній залі Верховної Ради. У той момент, коли він переписувався зі столичною “гетерою”, поруч не знайшлося досвідченого колеги, який сказав би Богданові, що сучасні технічні засоби дозволяють безперешкодно фіксувати все, що коїться у будь-якому кутку під куполом парламенту.

Фраза “Анал – табу” стала епітафією політичних перспектив Яременка після завершення нинішньої депутатської каденції. Адже вся Україна дізналася – чим насправді займаються деякі “слуги” у робочий час.

Юрій “Юзік” Корявченков

Необізнаність когорти “зеленого призову” 2019-го року у тонкощах депутатської роботи була притаманна у партнеру президента по “95-му кварталу”. Ще у перший рік роботи у парламенті той встряг в скандал із записом плівок про переділ бізнесу з металобрухтом у Кривому Розі. Такі справи слід обговорювати у перевірених приміщеннях та бажано з увімкненим генератором шуму.

Здається, після цього Юзіку дуже доступно пояснили, що реальна політика – не його, і все, що від нього вимагається – натискати на кнопку. Але шлейф залишився. А гасло – “нульова толерантність до корупції” після багатьох повторювань дещо приїлася.

Ольга Смаглюк-Василевська

Тоді ж, у 2019-му році у свій перший скандал потрапила Ольга Смаглюк-Василевська. Її разом з групою інших нардепів запідозрили у тому, що вона отримала хабар за провал на комітеті з податкової політики законопроєкту, який мав на меті знищити корупційні схеми навколо електронних майданчиків для оцінщиків майна.

Ольга Михайлівна не злякалася і пройшла детектор брехні, який не виявив у її словах неправди. На цьому б їй причаїтися і більше на публіку власні таланти не виносити, але, на жаль для фракції, вона повірила у власну медійність.

Так, вона намагалася провалити “антиколомойський” законопроєкт №2571-д щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності, подавши до нього 1,5 тисячі правок. Те ж, що за даними “Схем”, Смаглюк-Василевська отримала безоплатне приміщення під свою громадську приймальню в БЦ “Міленіум” (належить Коломойському) – збіг обставин. Далі журналісти Bihus.Info з’ясували, що уже після лютого-2022 року народна обраниця пересіла на Jaguar моделі 2018 року, записаний на її брата.

Ну й наостанок – “контрольний постріл” – нардепка розповіла про власне бачення реалізації програми “Зимова єПідтримка”. На її думку, це спроба перерахувати населення в Україні, а також виявити тих чоловіків, які ухиляються від мобілізації.

Невідомо, що і в яких виразах їй сказали в Офісі президента, але репутаційні втрати проєкту “1000 від Зеленського” збільшилися.

Втім, можна припустити, що пов’язана з Ігорем Коломойським Смаглюк-Василевська уже фактично розпрощалася зі “Слугою народу”.

Данило Гетманцев

Цього не можна сказати про голову Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. Він, ймовірно, все ще бачить себе якщо не у першій п’ятірці нового політичного проєкту Володимира Зеленського, то у першій десятці точно. Особисто Гетманцев в оцінці своєї діяльності є більш ніж (не)скромним. На його думку, саме вибудована ним система дала можливість утримати прийнятний рівень бюджетних надходжень під час повномасштабної війни та забезпечити фінансову стабільність.

Реальність, однак, є такою, що присутність Гетманцева у списках правлячої партії (хоч першим, хоч сотим номером) – це:

  1. Налаштування проти себе ВСЬОГО місцевого самоврядування, представники якого не забули історію з “військовим ПДФО” та й багато інших ініціатив;
  2. ВСЬОГО малого бізнесу. Можна собі уявити, як слід було “дістати” підприємців, щоб вони у травні 2022-го, коли на першому місці порядку денного була війна і тільки війна, підписали (11 бізнес-асоціацій та сотні підприємців) лист з вимогою відставки Гетманцева.
  3. Більшість платників податків усіх форм власності. Так, ще у вересні 2023-го у Раді Асоціації платників податків України заявили, що Данило Олександрович намагається зробити з України Північну Корею або Білорусь у податковій сфері.

Чи робить Гетманцев те, що йому наказали “з самого верху”? Чи самостійно забезпечує спорожнення кишень українців, оскільки під час війни державі потрібна кожна гривня?

Однак, навряд наявність Гетманцева у партійному списку “Блоку Зеленського” додасть цій партії рейтингові бали, фразу “оподаткування – це мистецтво общипувати гусака так, щоб він не кричав”, ніхто не забув.

Зрештою, повертаючись до початку статті, можемо лише порадити лідерам інших політичних проєктів, якщо справа в Україні колись дійде до виборів – шукати “золоту середину”. І не брати у списки ані аматорів, які вважають себе професіоналами (Юзік), ані професіоналів, які вважають усіх інших дурнішими за себе про що постійно заявляють публічно (Гетманцев).

Подібні

МВС показало перші хвилини після російського обстрілу Сум 13 квітня

У соцмережах показали перші хвилини після російського обстрілу в Сумах 13 квітня.…

У Литві попередили, що РФ на Великдень може завдати більш жорстокого удару по Україні, ніж раніше 

“Це може бути лише початком більш страшних атак з боку Кремля”

Китай закликав Україну “не робити безвідповідальних заяв” про участь його громадян у війні

Пекін вважає безвідповідальними заяви про участь його громадян у “конфлікті в Україні”.…

КНДР вже передала Росії щонайменше 4 млн артснарядів для війни проти України, – розслідування Reuters

Північна Корея стала головним джерелом постачання зброї та боєприпасів для РФ