На ЗАЕС перевели у "холодний зупин" останні енергоблок
Фото: Суспільне Запоріжжя

Росіяни протягом останніх тижнів зміцнюють оборонні позиції на території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) та навколо неї. При цьому вони паралельно готуються і до евакуації звідти.

Про це повідомляє Reuters.

“Навколо міста були вириті нові траншеї і закладено більше мін. Камери спостереження на станції спрямовані на північ через широке водосховище в бік підконтрольної Україні території. Росіяни вже кілька місяців облаштовують вогневі позиції на дахах деяких будівель заводу. Для можливого відлякування безпілотників були встановлені сітки”, – повідомляють у матеріалі.

Видання зазначає, що про такі дії окупантів повідомили двоє українців, які працюють на ЗАЕС, та двоє мешканців Енергодару. Ця інформація підкреслює ризики, які існують для безпеки об’єкта.

Кількість окупантів на ЗАЕС зросла утричі

Повідомляється, що очільник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін не вірить, що українські захисники здійснять атаку безпосередньо на ЗАЕС. Він вважає, що Сили оборони спробують змусити росіян відступити, перекривши шляхи постачання.

“За його оцінками в останні місяці кількість російських військових на заводі збільшилася з 500 до 1500 осіб. При цьому, хоча нарощування військ і додаткові оборонні споруди вказують на те, що окупаційні війська окопуються, є також ознаки того, що росіяни одним оком дивляться на вихід”, – йдеться у матеріалі.

Reuters з посиланням на чотирьох неназваних дипломатів, повідомляє, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) планує наприкінці місяця представити в ООН угоду між Україною та Росією щодо безпеки станції.

ЗАЕС розташована на південному березі Каховського водосховища, яке слугує природним бар’єром на шляху до підконтрольної Україні території на півночі. ЗАЕС і місто Енергодар з’єднані єдиною головною дорогою з окупованим Мелітополем, яка забезпечує Росії сухопутний коридор до окупованого Кримського півострова.

Котін вважає, що російські війська будуть змушені відступити, якщо ця дорога буде відрізана.

“Російські війська вже проводили навчання на заводі, щоб відпрацювати виведення військ. На мою думку, вони готуються до евакуації, тому вони звозять все в одне місце, щоб бути готовими забрати все і піти звідти”, – сказав він.

Що відбувається навколо Запорізької АЕС

Від початку лютого російські окупанти налагоджують постачання електроенергії з окупованої ними Запорізької АЕС (ЗАЕС) до Росії. Тоді ж на ЗАЕС завезли персонал із Калінінської АЕС, що у РФ. Українські фахівці відмовилися їх навчати.

В Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що Росія може спробувати стримати майбутній контрнаступ ЗСУ, влаштувавши провокації на Запорізькій АЕС. Водночас окупанти прораховують ймовірні сценарії відходу та позначають обладнання, яке можна вкрасти зі станції. І навіть почали вивозити його з навчально-тренувального центру.

Наприкінці березня Гроссі попередив, що пошкоджена остання резервна лінія електропередач у 330 кіловольтів на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) і з 1 березня залишається відключеною. А тому ядерна безпека на ЗАЕС залишається у критичному стані.

Також Міжнародне агентство з атомної енергії відмовилося від ідеї створення демілітаризованої зони навколо захопленої російськими окупантами Запорізької АЕС.

Читайте також: В ЗСУ більше шансів: в “Енергоатом” не вірять, що МАГАТЕ зможе звільнити територію ЗАЕС

Глава Організації об’єднаних націй з питань атомної енергетики Рафаель Гроссі заявив, що кількість військ у районі ЗАЕС “значно збільшилася” і її більше “неможливо захистити”. Він описав ситуацію як “все ще нестабільну”.

Наприкінці квітня стало відомо, що росіяни встановили бойові позиції на дахах кількох енергоблоків Запорізької атомної електростанції. Такі зміни помітила британська розвідка на супутникових знімках.

Подібні

У Франції заявили, що Європа окреслила для США “червоні лінії” щодо України: про що йдеться

“Наша мета – захищати французькі інтереси та європейську безпеку”

На Тернопільщині приступили до ексгумації тіл загиблих у 1945 році поляків

Ексгумаційні роботи проводить польсько-українська група дослідників

У Британії оголосили про скасування “мирних переговорів” по Україні: що відомо

Українська делегація вже прибула і братиме участь у закритих обговореннях

Китай і Росія оголосили про початок спільного проєкту на Місяці: що відомо

Старт місії заплановано на 2028 рік