США таємно модифікували новітні ракетні пускові установки HIMARS, які вони передали Україні, щоб їх не можна було використовувати для обстрілу Росії ракетами великої дальності.
Про це WSJ заявили офіційні особи США. Адміністрація Байдена вважає цей запобіжний захід необхідним для зменшення ризику розширення війни з Москвою.
З червня Сполучені Штати передали українським силам 20 пускових установок високомобільної артилерійської ракетної системи HIMARS і великий запас ракет із супутниковим керуванням. Ці ракети, відомі як керована реактивна система залпового вогню (GMLRS), використовувалися для ударів по російських складах боєприпасів, матеріально-технічних засобів і командних центрів на території України.
Але пускові установки HIMARS мають унікальну функцію, яка не дозволяє їм стати ще більш потужними бойовими системами.
“Представники США кажуть, що Пентагон модифікував пускові установки, щоб вони не могли запускати ракети великої дальності, включно з ракетами тактичної ракетної системи армії США або ATACMS, радіус дії яких становить майже 200 миль (300 км). Раніше нерозголошені модифікації показують, наскільки далеко адміністрація Байдена пішла, щоб збалансувати свою підтримку українських сил і ризик ескалації з Москвою. Вони також відображають побоювання посадових осіб адміністрації щодо того, що їхній український партнер може перестати виконувати свою обіцянку не завдавати ударів по території Росії зі зброї, наданої США”, — пише WSJ.
Видання наголошує, що модифікації гарантують, що Україна не зможе використовувати пускові установки HIMARS, надані США, для стрільби ракетами ATACMS, якщо Київ придбає їх з інших джерел, таких як іноземні країни, які придбали зброю у США. Також Україна не зможе використовувати ці пускові установки для стрільби іншими типами ракет більшої дальності, якщо Києву якимось чином вдалося їх виробити чи придбати, кажуть чиновники.
Пентагон відмовився коментувати дані щодо модифікацій, які, за словами офіційних осіб США, стосуються їх апаратного та програмного забезпечення.
Білий дім, який, за словами чиновників адміністрації, брав участь у ключових рішеннях щодо зброї щодо України, відмовився від коментарів. Українські військові від коментарів також відмовилися.
Нагадаємо, представники республіканської партії США закликали президента Джо Байдена надати Україні далекобійні ракети ATACMS.