Фото: Черкаська ОДА

Компанія політичної соціології Socis презентувала результати соціологічного опитування мешканців Черкаської області щодо вставлення до війни і миру, щодо політичних питань і політичних персоналій.

Зрозуміло, що результати в одній області переносити на ситуацію в усій країні не коректно, але з огляду на те, що з початку повномасштабної війни публічне озвучення рейтингів політичних партій та лідерів є явищем швидше поодиноким, аніж системним, певний інтерес для розуміння “політичної температури” може становити й дана соціологія.

Автор: Олег Гонта

Оцінка безпекової ситуації і відношення до війни і миру

Основною причиною вторгнення РФ в Україну 60,6% респондентів вважають бажання РФ знищити Україну як державу та український народ, як такий, захоплення нових територій – 11,8%, недопущення вступу України в ЄС та НАТО – 10,6%.

47,1% опитаних жителів Черкащини вважають будь-які переговори з РФ нереальними. Можливість проведення перемовин з агресором допускають 28,3% респондентів, але лише для розв’язання гуманітарних питань (обмін полоненими, організація евакуації та “зелених коридорів” тощо). 14,5% допускають досягнення певних компромісів під час переговорів, окрім здачі українських територій. І тільки майже 5% опитаних наполягають на негайних переговорах для зупинення війни.

Остання цифра свідчить про “релікти електорату” ОПЗЖ, Партії Шарія та інших нині заборонених проросійських політичних сил. Ці виборці нікуди не ділися, але політичних структур для просування їхніх інтересів нині немає. А їхня згода з формулюванням, що “переговори потрібні” схожа з багаторічними мантрами про те, що Мінські домовленості безальтернативні. У той час, як всі розуміли, що альтернатива їм є. І, як з’ясувалося, набагато реальніша, ніж прописані у них пункти.

Умовна “партія миру”, яка раніше розглядала можливість знайдення якихось точок перетину під час переговорного процесу, наразі може погоджуватися лише на досягненні певних компромісів. Але й тут проводить “червону лінію” — без територіальних поступок.

Зрозуміло, що такі настрої породжують й наміри абсолютної більшості чинити опір до перемоги України. Результати опитування свідчать: 84,3% опитаних на Черкащині готові терпіти матеріальні труднощі заради перемоги над РФ стільки часу, скільки буде потрібно.

Найбільше мешканці області бояться загострення війни (69,6%), втрати здоров’я (62,3%), втрати житла (15,5%), безробіття (14%).

Кому довіряють мешканці Черкащини

Налаштування на перемогу породжує й довіру до тих, хто стоїть на чолі нації. Більшість мешканців області вважають, що влада робить достатньо під час війни.

В умовах війни високою є довіра до ЗСУ — 9,62 бала, до Президента України — 8,71.

Також високою є довіра до близьких людей (родичів, друзів і сусідів) та волонтерів (8,78 та 8,13 відповідно). Найнижчий рівень довіри в області зараз до ЗМІ — 5,90 балів, місцевих органів влади — 5,80 балів та до народних депутатів-мажоритарників — 4,49 бала.

До речі, останні пункти контрастують з ситуацією, яка була під час карантину. Тоді виборці найбільше довіряли місцевій владі.

Президентський рейтинг серед усіх опитаних очолює Володимир Зеленський — 62,8%. За ним зі значним відривом йдуть Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний — 8,5%, лідер опозиції Петро Порошенко — 4,1%. Показник у 1,4% є рейтингом волонтера Сергія Притули, екскандидат у президенти Ігор Смешко набрав 1,1%, лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко — 0,9%. При цьому Залужний наразі власних політичний амбіцій, принаймні, публічно, не озвучував.

Рейтинг обласних лідерів довіри за рівнем позитивного ставлення до політиків очолив начальник ОВА Ігор Табурець (36% респондентів ставляться позитивно), другу сходинку посідає екс-голова ОДА Олександр Скічко (31,7%), в топ-5 також увійшли мер Черкас Анатолій Бондаренко (31,3%) та Петро Порошенко (13%).

“Паровозом” тягне догори рейтинг власної партії Зеленський — у “Слуги народу” підтримка на Черкащині у межах 32,2%. Також у рейтинг довіри увійшла “умовна партія військових і ветеранів” на чолі з Залужним і генералом Сирським, вона отримала 9%.

Крім них, 5% бар’єр долають “Європейська солідарність”, “24 Серпня” і місцева Партія ВО “Черкащани”, яка обійшла у рейтингу парламентську партію “Батьківщина”. Інші партії не мають підтримку вищу, ніж 2%. Найкращі показники у “Слуги народу” – у виборчих округах №198 (36,1%) та №197 (34,6%), а найгірші – в округах №195 та №199 – 29,5% та 29,6% відповідно.

Електоральна ситуація у мажоритарних округах Черкащини

Можна відзначити й те, що якби вибори до Верховної Ради проводилися наступної неділі, то з семи мажоритарних одномандатних округів, найвищий  рівень  підтримки був би в Анатолія Бондаренка (округ №194) – 29,7%, Антона Яценка (№200) – 29,1% та Сергія Рудика (округ №198) з результатом – 22,6%.

Решта чинних народних депутатів, окрім округу №200, поступаються іншим кандидатам.

В 194 виборчому окрузі (Черкаси) перша сходинка електоральних симпатій у чинного міського голови Бондаренка – 29,7%.

В окрузі №195 серед лідерів Микола Томенко (7,9%) та Олег Журба (7,5%). Чинний  народний депутат по округу Олег Арсенюк від “Слуги народу” отримує лише 3,1% підтримки виборців.

В окрузі №196 лідером став Євич Петро – 13,3%. За ним слідують: Геннадій Бобов (8,2%) та Олексій Альбін (7,1%). Чинний народний депутат Андрій Стріхарський має лише (5,3%).

В окрузі №197 лідерство отримує Олександр Скічко – 17,2%. Чинний депутат  Віталій Войцехівський від “Слуги народу”, якого було обрано у 2021 році, займає друге місце – 10,6%.

В окрузі №198 лідирує чинний народний депутат Сергій Рудик – 22,6% та очільник  ОВА Ігор Табурець.

В окрузі №199 підтримка виборців на виборах народного депутата за одномандатним округом виглядала б наступним чином: Валентин Ничипоренко –19,4%, чинний депутат Сергій Нагорняк – 12,1%.

У 200-му виборчому окрузі лідерство ділять одразу три кандидати – чинний  народний депутат Антон Яценко, Валентин Ничипоренко та Сергій Нагорняк з  різницею підтримки у межах статистичної похибки.

Такі цифри можуть свідчити й про неприємну для партії влади тенденцію — якщо особисті електоральні позиції Зеленського з тієї, або іншої причини похитнуться, то “зеленим” конче необхідно буде шукати на регіональному рівні авторитетні фігури. Стратегія наповнити регіональні виборчі списки“аби ким”, як на минулих парламентських виборах, може й не спрацювати.

Довідка: моніторинг громадської думки проведено з 03 жовтня по 07 листопада 2022 року методом телефонного інтерв’ю САТІ (Computer Assisted Telephone Interviewing) з використанням планшетів. Загалом було опитано 7 000 респондентів на території усієї Черкаської області з репрезентативною вибіркою та статистичною похибкою на рівні області +/– 1,2%.

Подібні

У Пентагоні назвали витрати РФ на війну в Україні і втрати, яких вона зазначала

Лише за перший рік Кремль витратив більше грошей, ніж коштували всі конфлікти після Другої світової

Центр Запоріжжя у руїнах після удару РФ: троє людей загинули і 14 поранені

Внаслідок обстрілу Запоріжжя відомо про 3 загиблих та 14 поранених. Нині одна…

Єрмак знову потрапив до рейтингу впливових людей Європи: яке місце він зайняв

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак увійшов до рейтингу найвпливовіших людей Європи…

Один з найбільш масштабних ударів по енергетиці: Зеленський розповів про кількість ракет

Під час чергової ракетної атаки на Україну, РФ випустила 93 ракети. Українським…