Рютте про США
Фото: ОП

Генеральний секретар НАТО Генеральний секретар НАТО Марк Рютте хоче, щоб саміт НАТО, який відбудеться у червні, був “коротким і приємним”. Однак участь президента України Володимира Зеленського і присутність там президента США Дональда Трампа можуть завадити цим планам.

Про це пише The New York Times з посиланням на європейських дипломатів та чиновників.

“Й досі невідомо,  чи запросять Зеленського на головну вечерю з нагоди відкриття саміту. Наступного дня лідери зберуться лише на кілька годин, щоб затвердити нові цілі оборонних витрат. Зеленський може відвідати паралельний форум оборонної промисловості, однак засідання Ради Україна-НАТО цього року може не відбутися”, – пише видання.

Повідомляють, що зустріч лідерів відбуватиметься на тлі відступу США від ролі головного гаранта європейської безпеки.

“Представники Білого дому вже повідомили європейських партнерів про неминучі суттєві зміни в ротації американських військ. У той самий час Трамп скорочує підтримку України, відмовляється від ініціатив щодо припинення вогню та демонструє прагнення до нормалізації відносин із Росією. З огляду на все це, роль України на саміті є невизначеною, не в останню чергу через зневажливе ставлення пана Трампа до президента Володимира Зеленського, який, як очікується, також візьме участь у саміті”, – йдеться в матеріалі.

Скорочення контингенту США в Європі

“Посол Сполучених Штатів Америки в НАТО Метью Вітакер запевнив союзників у незмінній відданості Вашингтона Альянсу, принципу колективної оборони та зобов’язанням щодо ядерного захисту Європи. Водночас він зазначив, що перегляд розміщення американських військ може призвести до виведення або передислокації частини з 84 тисяч американських військовослужбовців, розміщених у Європі”, – йдеться у матеріалі.

Старший науковий співробітник Атлантичної ради Торрі Тауссіг каже, що невизначеність щодо подальшої присутності американських військ у Європі ускладнить для НАТО процес перегляду своїх оборонних потреб.

“Обговорення нових цілей НАТО щодо сил і засобів, не знаючи, якою буде позиція США або що потрібно Україні і як це вплине на ці сили і засоби, може призвести до створення вакууму в майбутньому”, – зазначив Тауссіг.

Військовий аналітик Майкл Кофман вважає, що європейським країнам буде складно одночасно виконувати зобов’язання НАТО щодо зміцнення власної оборони та безстроково підтримувати Україну.

“Це потребуватиме певних компромісів”, – додав він.

Читайте також: США більше не співпрацюють з ЄС у боротьбі з обходом Росією санкцій: ЗМІ оприлюднили деталі звіту

Раніше ЗМІ повідомляли, що США виступають проти запрошення президента України Володимира Зеленського на саміт НАТО в Гаазі, який відбудеться 24-25 червня.

“Джерела в НАТО повідомляють, що США заперечують проти приїзду Зеленського на саміт наступного місяця. Адміністрація президента Трампа не дуже схвалює цю ідею, частково через напружені відносини між двома лідерами”, – писали ЗМІ.

Нагадаємо, що Трамп відреагував на масовані атаки РФ на Україну, які тривали всі вихідні, і заявив, що “глибоко незадоволений” діями російського диктатора і навіть заявив, що Путін збожеволів. Однак тут же накинувся зі звинуваченнями і на Зеленського, заявивши, що “його риторика лише ускладнює ситуацію”.

Подібні

Прем’єрка Свириденко обіцяє Україні до кінця року зростання ВВП до 3%

У січні її прогноз був про 3,6%

У G7 стурбовані слідчими діями щодо НАБУ: дипломати оприлюднили заяву

Планують обговорити ці події з керівництвом уряду України

Співробітники ТЦК вбили мобілізованого і викинули його тіло на плац у Києві, — ДБР

Слідчі оголосили підозри заступнику начальника Подільського районного ТЦК та солдату Шевченківського районного ТЦК

Новий міністр оборони Шмигаль розповів, звідки брати гроші на фінансування оборони України

Йдеться про щонайменше $120 млрд