Сьогодні, 23 серпня, відбулося засідання антикорупційного комітету за участі Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України. Підіймалося питання закупівлі курток для ЗСУ за завищеною ціною, однак Міністр оборони Олексій Резніков його проігнорував.
Про це повідомила голова Комітету з питань антикорупційної політики у Верховній Раді України Анастасія Радіна.
“Так виглядає, що за куртки для військових українці заплатили втричі дорожче їх вартості. Міністр очікувано не прийшов – замість нього доповідати мусив Денис Шарапов”, – йдеться у повідомленні.
Радіна зазначали, що документи журналістів про те, що Міноборони закупило куртки з Туреччини утричі дорожче їх справжньої вартості, справжні. Вперше їх показав журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, а аутентичність підтвердив голова ТСК з економічної безпеки Ярослав Железняк.
“Міністерство самостійно ініціювало звернення за комерційною пропозицією саме до дуже “турецької” компанії “Vector avia hava araçlari”, засновником якої є українець Роман Плетньов. МО не змогло пояснити, чому звернулося з пропозицією саме до цієї компанії. За інформацією від ТСК, пан Плетньов донедавна займався бізнесом у Запоріжжі, але з початком війни зміг виїхати з України за кордон. Ця компанія отримала від МО стовідсоткову передоплату на 30 мільйонів доларів”, – розповіла вона.
Відомо, що ціна на куртки виросла втричі саме при перетині українського кордону. Це підтвердив голова й ТСК, продемонструвавши документ з електронної бази Туреччини, де фіксуються експортні інвойси.
“У справжньому турецькому інвойсі ця ж сама партія курток коштує утричі дешевше. Інвойс, яким Міноборони “пояснює” і прикриває цю закупівлю, НЕ відповідає вимогам Туреччини до оформлення і реєстрації – тобто, містить ознаки підробки. У результаті на українському кордоні куртка стала утричі дорожчою за допомогою простого “папірця”. При цьому Міноборони не побачило нічого дивного у цьому “папірці”, – зазначила Радіна.
Ввезення і продаж компанією “Vector avia hava araçlari” курток за ймовірно завищеною ціною не поодинокий випадок, наголошує чиновниця. Однак представники Міністерства оборони на комітеті не змогли відповісти на більшість питань.
“Натомість в Міноборони намагалося продемонструвати якусь куртку невідомого походження, на бірці якої вказаний інший номер договору, аніж в інвойсі з поставки, яку ми досліджували на комітеті. Проте наш комітет та ТСК під головуванням Ярослава Железняка продовжить дослідження цієї закупівлі – уже з правоохоронними органами. Переконана, що ми вкотре маємо справу із корупцією у МО під керівництвом Олексія Рєзнікова. Місце пана Резнікова – очевидно не на чолі Міністерства оборони країни у війні”, – наголосила голова антикорупційного комітету.
Нагадаємо, нещодавно у Раді розгорівся скандал із закупівлею курток для ЗСУ. Від Резнікова вимагали пояснень.
Згодом волонтерка Ярова розповіла про деталі закупівлі зимової форми для ЗСУ. Вперше з лютого 2022 року закупівлі Міноборони вдалося вивести на Прозорро.
Також Корнієнко сказав, чи обговорюється нині відставка Резнікова. У Раді пропонують відновити е-декларування для перевірки декларацій чиновників.
Читайте також: Компанія, яка продавала Міноборони яйця по 17 гривень, продає яблука по 51 гривень