Решетилова про терміни на передовій

Військова омбудсменка України Ольга Решетилова зізналася, що ще рік тому дізналася про знущання над військовослужбовцями у “Скелі”.

Про це вона написала на своїй сторінці у соцмрежі Facebook.

“Про складну ситуацію у “Скелі”, побиття і знущання над військовослужбовцями я дізналася у травні-червні минулого року. Спочатку побили журналіста, якого переведели на службу до 425 ОШП, згодом капелана суміжної бригади, а потім ціле управління батальйону, який переформовували в 425 ОШП. І якщо перші два випадки ще можна було трактувати як непорозуміння і конфлікти, то після комбата і начальників служб батальйону стала очевидна системність”, – зазначила вона.

За словами Решетилової, у червні минулого року вона разом із представниками Офісу президента України виїхали на полігон “Скелі”. Паралельно свою перевірку силами Військової служби правопорядку призначив й головком. 

“Ми забрали з полку 22 військовослужбовця, які дали свідчення про побиття, підтверджені поліграфом. Разом з фахівцями з ВСП нам вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовують знущання на полігонах. На жаль, керівництвом не були вжиті відповідні заходи ні щодо притягнення цієї групи людей до відповідальності, ні щодо запобігання протиправних дій у майбутньому. Тоді за підсумками перевірки призначили службове розслідування уомандуванням Сухопутних військ України. І вже за його підсумками пішло повідомлення на правоохоронні органи про вчинення правопорушення. Утім, результату розслідування немає й досі”, – додала вона.

За її словами, вона зустрічалася із генпрокурором Русланом Кравченком і разом із першим заступником Військового омбудсмана Русланом Циганковим наголошували на необхідності розслідувань. Загалом із початку роботи Офісу Військового омбудсмана у січні надіслали дев’ять повідомлень до правоохоронців про злочини у “Скелі”.

“Розуміючи, що розслідувань і кадрових рішень ми можемо чекати довго, а військові там потребують захисту вже зараз, ми почали шукати шляхи взаємодії зі “Скелею”. Я переконала командира 425 ОШП щонайменше не допускати людей, яких ми ідентифікували як тих, які системно порушують права військовослужбовців, до роботи з особовим складом. Ми відпрацювали фактично миттєву реакцію командування “Скелі” і змусили їх забезпечити бійцям регулярний звʼязок з рідними. Уже в травні кількість скарг до нас на відсутність зв’язку від близьких з цього підрозділу знизилася на 73%. Тож нині регулярно відвідуємо полігони і місця розташування “Скелі”, – продовжила Решетилова.

Вона наголосила, що її команда не може зробити роботу за правоохоронні органи. Решетилова наголосила, що знущанням над військовослужбовцями займається група людей. Це, за її словами, важливо, адже “Скеля” – великий підрозділ, де є багато достойний бойових солдатів, сержантів і офіцерів, які не мають відношенння до того, що відбувається.

“Щодо ЗПТ і військовослужбовців з наркозалежністю. Кілька місяців тому ми виявили, що у “Скелі” їх близько двох тисяч. Це якраз та нашуміла новина з посиланням на мене, що в одному з підрозділів виявлено понад 2000 ймовірно непридатних до служби. Так, згідно з наказом №402 вони є непридатними до служби, у виключних випадках – обмежено придатні. Проте точно не мають перебувати у штурмових підрозділах”, – уточнила вона.

Наразі триває робота, де проводять дослідження, з якими видами залежностей люди можуть служити. Водночас вона додала, що мобілізація людей із залежностями триває, і це стає проблемою багатьох підрозділів.

Також вона уточнила, що розмір “Скелі” – це приблизно дивізія. При цьому у них залишається штат полку. Управляти такою кількістю особового складу штатом полку просто нереально, навіть при бажанні проконтролювати все неможливо. Тому однозначно потрібні управлінські рішення.

“Буквально минулого тижня я розмовляла про це із головнокомандувачем Збройних сил України Олександром Сирським. Він вважає, що ситуація може змінитися, коли у штурмових підрозділів буде свій командувач. А я вважаю, що створення окремого виду військ призведе до масштабування негативних практик і порушень прав людини. Тому на мій погляд оптимальним було б створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі. Це б дозволило командиру корпусу контролювати і формувати культуру поведінки, а також дисципліну в підрозділі. У будь-якому разі рішення щодо штурмових підрозділів має бути добре зважене і продумане”, – наголосила Решетилова.

Нагадаємо, Видання “Бабель” опублікувало велике розслідування ситуації в 425 штурмовому полку “Скеля”. Журналісти опитали понад 30 свідків, переважно рідних мобілізованих до “Скелі”, а також з десяток військових полку, які втекли або досі проходять там службу. “Бабель” нарахував 26 смертей у навчальних центрах полку за останні пів року, а також описав випадки катувань і знущань із тих, хто проходить навчання.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що перевіряє можливі катування військовослужбовців у 425 ОШП “Скеля”. Він звернувся до Державне бюро розслідувань і Спеціальної прокуратури у сфері оборони з вимогою провести повне та неупереджене розслідування. Раніше ДБР повідомляло, що розпочало перевірку після матеріалу “Бабеля” про катування та смерті мобілізованих в “Скелі”. 

Читайте також: “Історія зі “Скелею” – не найгірша”: Решетилова назвала причину масової захворюваності і смертей мобілізованих на БЗВП

Подібні

Данія припиняє видавати статус біженця українським чоловікам 23–60 років

Ці обмеження не вплинуть на дозволи на проживання, які вже були надані українцям раніше

Україна отримає 15 тис. далекобійних артилерійських пострілів від Данії

Адже через розширення дронової kill-zone змінюються й пріоритети в артилерії

Ми з поляками не можемо бути не партнерами або не друзями, тому що ми сусіди, – Зеленський

Крім України наразі Польщу ніхто не зможе захистити