Після тривалих дискусій Парламент України підтримав в цілому податковий законопроєкт №8401. Ухвалення цього законопроєкту є важливою умовою, передбаченою угодою з МВФ.
Про це повідомив народний депутат фракції “Голос” Ярослав Железняк.
За законопроєкт проголосували 239 депутатів: СН – 179, ЕС – 0, Батьківщина – 0, Платформа за життя та мир – 20, За майбутнє – 4, Голос – 8, Довіра – 14, Відновлення України – 8, Позафракційні – 6.
“Редакція до другого читання передбачає, що з 1 серпня 2023 р. скасовується 2% єдиний податок”, – повідомив Железняк.
Читайте також: У Раді зняли з розгляду законопроєкт про скасування “2% податку ФОП” на якому наполягав МВФ
При цьому він розповів, як саме регулюється цей перехід:
- платник 2% ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажану систему, платник 2% ЄП автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання 2% ЄП;
- новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%;
- автоматичне відновлення прав і обов’язків платника ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрація платником ПДВ була призупинена;
- надати платникам, які у 2023 р. перейшли з 2% ЄП на загальну систему, право перейти повторно у 2023 р. на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. При цьому, в разі подання заяви до 01.09.2023 р., такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 р.
“Законопроєктом з 1 серпня частково скасовується чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг”, – повідомив нардеп.
Відповідальність за РРО
Крім того, з 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО.
“Але звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій)”, – зазначив Железняк.
Законопроєктом також передбачено:
- “технічний борг” (який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
- зберегти право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
- надати можливість ФОП-платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.
“Норма, що для передачі юридичними особами товарів для сил оборони не потрібно затвердженого переліку КМУ. Майже всі норми набувають чинності з 1 серпня (окрім тих дат, які я вказав)”, – зазначив нардеп.
Скасування “2% податку ФОП”: що це означає
Уряд 27 січня схвалив проєкт Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану”, який передбачає скасування спрощеної системи зі ставкою єдиного податку 2% з 1 липня 2023 року.
Таким чином цей проєкт закону скасовує також спрощену систему оподаткування для грального бізнесу, який сплачував у середньому 23 тис. грн податків на день, а до переходу на спрощену систему ця сума становила 200 тис. податків на день.
Як стало відомо 30 червня, Україна успішно пройшла перший перегляд чотирирічної програми МВФ та отримає 900 мільйонів доларів другого траншу. Загальний обсяг програми МВФ складає 15,6 млрд доларів, з яких Україна вже залучила 2,7 млрд доларів у вигляді першого траншу.