Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі заявив, що Київ сам вирішуватиме, як і коли брати участь у переговорах щодо війни. Також він розповів про допомогу в 7,6 мільярда доларів.
Про це йдеться в інтерв’ю виданню “РБК-Україна”.
За його словами, міжнародна спільнота не повинна чинити тиску на Київ. Дипломат наголосив, що оскільки РФ розпочала цю неспровоковану агресію проти України, то саме Москва і має зупинити цю широкомасштабну війну.
“І тому G7, а також дедалі більше партнерів, застосовують жорсткіші санкції щодо Росії. Рішення про те, як і коли брати участь у переговорах, щоб покласти край цій війні, завжди залишається за українським урядом та українським народом”, – переконаний він.
Посол додав, що Токіо продовжує допомагати Україні у підвищенні її обороноздатності, аби країна могла мати стійкий оборонний потенціал, що ґрунтується на місцевій оборонній промисловості. Також, за його словами, японська сторона стежить за тим, щоб “ціна агресії з боку Росії, яка триває, була високою і відчувалася РФ”. Дипломат наголосив, що міжнародна спільнота у жодному разі не повинна чинити тиск на Україну.
“Ми готові продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. З іншого боку, якщо Україна прийде до рішення про те, як і коли розпочати переговори, ми поважатимемо це. Тому також дбаємо про те, щоб це зрозуміла Росія, щоб в РФ не було жодних хибних уявлень щодо єдності та солідарності між Україною та партнерами”, – резюмував він.
Однак Кунінорі важко давати прогнози про терміни закінчення війни. За його словами, спільними зусиллями України та союзників і партнерів можна досягти однієї спільної мети.
Також посол розповів, куди спрямовується багатомільярдна підтримка України, яку виділила Японія у розмірі 7,6 мільярда доларів. Допомога спрямована, передусім, у декількох пріоритетних напрямках. До них належать, зокрема, розмінування, відновлення та реконструкція інфраструктури і підтримка агропромислового комплексу.
“Мотивація дуже зрозуміла, і її сформулював прем’єр-міністр Кісіда у перший же день вторгнення РФ. Адже те, що відбувається зараз в Україні, будь-якої миті може статися і з Далеким Сходом та Японією. Це дуже сильне послання, яке знайшло добрий відгук серед японських громадян”, – зазначив він.
Посол наголосив, що через понад 600 днів з початку повномасштабного вторгнення національна підтримка політики прем’єра Японії щодо надання допомоги Україні все ще є дуже високою. Кошти виділяють на розмінування, вивіз уламків, відновлення та реконструкція базової інфраструктури, включаючи й енергетичний сектор. Третій напрямок, за словами Кунінорі, пов’язаний із підтримкою українського агропромислового комплексу. Адже Україна є житницею не лише для самої України та Європи, а й для Африки, Близького Сходу та Південної Азії.
“Ми надаємо Україні підтримку у розмірі 7,6 мільярда доларів, яка включає бюджетну підтримку, технічну підтримку, гуманітарну підтримку тощо. Також надаємо нелетальну військову допомогу, включаючи безпілотники, обладнання для особового складу та інше. І по-четверте, Японія допомагає Україні у боротьбі з корупцією, судовою реформою та зміцненням державного управління. Ми хотіли б бачити Україну з більшою демократією, значно сильнішою економічною базою та стійкішим суспільством”, – наголосив він.
Нагадаємо, влітку Японія планувала передати Україні систему виявлення безпілотників. Це мало відбутися у межах допомоги країні у війні з Росією.
Водночас США, Японія та Південна Корея підтвердили передачу і засудили КНДР за постачання військового обладнання та боєприпасів до РФ. Ймовірно цю зброю використають проти України.