Німеччина та Франція переживають політичні потрясіння, і нове правління Дональда Трампа розпочнеться “в період нестабільності” на європейському континенті.
Про це пише газета The New York Times.
“Хвиля нестабільності, яка позбавляє Європу міцного лідерства в той самий момент, коли Трамп кидає виклик потужній підтримці України та її важкому опору російській агресії”, – йдеться у матеріалі.
Видання нагадує, що у Німеччині розпався уряд канцлера Олафа Шольца, а у Франції президент Еммануель Макрон “був серйозно ослаблений місяцями внутрішніх політичних потрясінь”.
“Навіть Британія, де в липні виборці зі значною більшістю голосів обрали лейбористський уряд, загрузла в економічних проблемах. Тож великі європейські держави залишаються у поганій ситуації напередодні інавгурації Трампа”, – пише видання.
Разом із тим, колишній голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер заявив, що оптимістично налаштований щодо нового уряду Німеччини. Його, ймовірно, очолюватиме кандидат від консерваторів Фрідріх Мерц, який “зможе конструктивно взаємодіяти з адміністрацією Трампа”.
“Макрон, не зважаючи на всі свої внутрішні труднощі, здається, сповнений рішучості все ще відігравати активну роль у формуванні відповіді Європи на війну. Нещодавно він висунув ідею відправки європейських миротворчих сил в Україну, хоча вона не знайшла негайної підтримки з боку інших європейських чиновників”, – пише видання.
Європа і Трамп
Цього тижня з’явилася інформація про те, що помічники Трампа обговорюють план створення буферної зони між українськими та російськими військами, яку б патрулювали 40 тис. європейських солдатів. Так звана миротворча ініціатива.
Однак у Європі скептично поставилися до цієї ідеї.
“Буферної зони між Україною та Росією не буде. Європа не змогла б зробити це без підтримки США. Але це дуже хороший політичний театр”, – прокоментував Джеремі Шапіро, директор Європейської ради з міжнародних відносин у Берліні.
Видання наголошує, що нині завдання Європи полягає в тому, щоб лідери країн “не піддавалися провокаціям і розколам” з боку Трампа, а переконалися, що Європа має місце в будь-яких дипломатичних переговорах за участю Сполучених Штатів, України та Росії.
Читайте також: Зеленський про нестачу західної допомоги: якщо Україна програє, РФ нападе на інші європейські країни, включно з членами НАТО
“Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, хоче відігравати активну роль під керівництвом свого президента Урсули фон дер Ляєн. Але відсутність сильних лідерів у європейських столицях безперечно посилить зневажливе ставлення Трампа до ЄС, яке ми пам’ятаємо з минулого президентського терміну”, – сказав колишній радник Британії з національної безпеки Пітер Рікеттс.
Посилаючись на американських дипломатів, видання зазначає, що Німеччини в західному альянсі щодо України “є настільки центральною, що будь-який план Трампа щодо припинення війни має включати її”.
Читайте також: У Раді ЄС вважають, що про миротворців в Україні говорити ще зарано
Нагадаємо, що днями міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс наголосив, що європейським країнам необхідно почати мирні переговори з РФ щодо України “раніше, ніж це зробить Дональд Трамп”.
“Ми повинні переконатися, що європейські країни будуть за столом переговорів, щоб Трамп не ухвалював рішення з Путіним про архітектуру безпеки в Європі”, – пояснив Брекельманс.
Читайте також: Британія прагне забезпечити Україні якомога сильнішу позицію наступного року, – Стармер