Німецький уряд планує запровадити суворіші правила отримання соціальної допомоги для безробітних, яку отримують, зокрема, й українські біженці.
Про це заявив канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
Водночас він наголосив, що люди, які потребують підтримки, продовжать її отримувати. Проте Німеччина планує запровадити суворіші правила.
“Люди, які можуть працювати, мають працювати. Можна заощадити більше, ніж один чи два мільярди. Однак зміна системи має відбуватися поступово”, – наголосив він.
За словами канцлера, існує значний потенціал для економії, коли з 2026 року в рамках реформи замість допомоги людям виплачуватимуть базовий дохід. Метою базового доходу має бути “забезпечення того, щоб ті, хто дійсно потребує допомоги держави, продовжували отримувати її й надалі”.
“Я був би навіть готовий підвищити ставки. Наприклад, у випадку раптового безробіття, щоб ті, кого це торкнулося, могли швидко знайти нову роботу”, – додав він.
Водночас німецький канцлер наголосив, що для тих, “хто може працювати, але не працює, або працює неповний робочий день”, щоб виконувати незадекларовану роботу, “система є неправильною і ми повинні це виправити”. Як відомо, що серед отримувачів “бюргергельд” у Німеччині й українські біженці.
Станом на листопад 2024 року, у Німеччині були офіційно працевлаштовані 296 тисяч українців. Це майже чверть із 1,25 мільйона українців, які, за даними Федерального статистичного агентства, проживали в Німеччині станом на жовтень 2024 року.
Як Німеччина підтримує українських біженців з 2022 року
Німеччина надає українським біженцям значну та всебічну підтримку з початку повномасштабного вторгнення Росії. Ця підтримка охоплює кілька ключових сфер:
- Тимчасовий захист та легальний статус. Німеччина надає українцям тимчасовий захист згідно з §24 Закону про перебування. Цей статус дозволяє українцям легально перебувати в країні без необхідності проходження складної процедури отримання притулку, а також отримувати доступ до соціальних послуг. Дозвіл на тимчасове перебування періодично продовжується, і власникам чинних дозволів не потрібно подавати заяву на продовження терміну їх дії.
- Фінансова допомога. Українські біженці, які отримали тимчасовий захист і зареєстровані в Jobcenter (Центрі зайнятості), мають право на отримання соціальної допомоги, відомої як Bürgergeld (гроші для громадян). Ця допомога призначена для працездатних осіб, які шукають роботу або мають недостатній дохід для самозабезпечення. Для осіб, які не можуть працювати (наприклад, пенсіонери або люди з інвалідністю), передбачена програма Sozialhilfe.
Розміри виплат (станом на липень 2025 року) становлять:
- 563 євро – для самотньої особи;
- 506 євро – для подружжя або осіб, які проживають разом (на кожного);
- 471 євро – для підлітків віком 14-17 років;
- 390 євро – для дітей віком 6-13 років;
- 357 євро – для дітей віком до 5 років.
З квітня 2025 року у Німеччині запроваджено зміни, які стосуються новоприбулих українських біженців. Вони більше не отримують Bürgergeld одразу, а замість цього їм нараховуються виплати за законом про пільги для шукачів притулку, які є значно меншими. Наприклад, для самотньої особи це 441 євро замість 563 євро. Однак, ті українці, які вже перебували в Німеччині до квітня 2025 року, продовжують отримувати Bürgergeld.
Нагадаємо, українські біженці не зможуть набути громадянство Німеччини після трьох років проживання. ФРН змінює правила.
Кількість українських біженців, які виїхали з країни на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, і які планують залишитися в Європі назавжди, суттєво зросла. Однією з головних причин називають “побоювання українців щодо повторного нападу Росії” на тлі переговорів про припинення вогню без вступу України до НАТО та ЄС.
Читайте також: Цьогоріч з України виїхали ще 100 тисяч людей – які країни обирають біженці