У Міжнародному суді ООН в Гаазі розглянуть другу справу за позовом України проти РФ – за конвенцією про геноцид.
Про це повідомляє DW.
“Особливість процесу уже в тому, що в головному суді ООН зустрінуться дві воюючі сторони, які не взаємодіють одна з одною ані на політичних, ані на дипломатичних майданчиках, і з’ясовуватимуть, як зауважують фахівці, нетипове питання. Щобільше, у суперечку втрутилися й 32 інші держави, і це безпрецедентно”, – йдеться у повідомленні.
Суперечка стосується “тлумачення, застосування та виконання Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього”, зазначено в позові української сторони. Офіційний Київ подав заяву до Міжнародного суду ООН 26 лютого 2022 року – через два дні після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Українська сторона категорично заявляє, що на її території не було геноциду, через який Росія, за словами її президента Володимира Путіна, вторглася в Україну.
“Російська Федерація неправдиво стверджує, що в Луганській і Донецькій областях України мали місце акти геноциду, і на цій підставі визнала так звані “Донецьку народну республіку” та “Луганську народну республіку”, а потім оголосила й розпочала “спеціальну військову операцію” проти України”, – йдеться в позові.
Також Київ просить суд “установити, що Росія не має законних підстав вживати заходів на території України й проти неї з метою запобігання та покарання за нібито геноцид”. Українська сторона сама звинувачує РФ у “плануванні актів геноциду в Україні” і стверджує, що Росія навмисно вбиває представників української національності та завдає їм серйозних каліцтв”.
За словами експертів, вперше головне питання полягає не у звинуваченнях в геноциді, а у звинуваченнях у неправомірних звинуваченнях у геноциді. Це – суть справи, однак до її розгляду поки що не дійшло.
“Центральне питання нинішнього етапу якраз і полягає в тому, чи може суд розглядати цей спір по суті. На майбутніх слуханнях йтиметься про юрисдикцію суду і прийнятність скарги України. Російська сторона висунула попередні заперечення і представить їх 18 вересня”, – зазначили у виданні.
Суд заслухає сторони й винесе рішення. Якщо він визнає, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятним, то розгляд по суті відновиться. В іншому разі процес завершиться. Цей етап слухань триватиме до 27 вересня, але рішення про юрисдикцію буде винесено пізніше.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Міжнародний кримінальний суд має намір відкрити дві справи про військові злочини, пов’язані з російським вторгненням в Україну, і вимагатиме ордери на арешт кількох осіб.
Нещодавно у Європарламенті закликали Міжнародний суд видати ордер на арешт Лукашенка. Білорусь несе відповідальність за шкоду, заподіяну Україні у зв’язку з війною, та скоєні злочини.
Читайте також: Зеленський зустрівся із прокурором Міжнародного кримінального суду – що обговорили