Дії уряду з урегулювання цін на лікарські засоби, які передбачають зниження граничних гуртових надбавок та заборону маркетингових платежів, можуть призвести до скорочення аптечної мережі і обмежать доступ до ліків.
Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Він наголосив, що питання доступу до лікарських засобів у складних умовах воєнного стану залишається “одним з пріоритетних у сфері захисту прав людини”.
“У цьому контексті постанова Кабміну №168 спрямована на зниження цін на лікарські засоби, є логічним кроком держави у відповідь на зростання соціального запиту щодо регулювання фармацевтичного ринку, але деякі аспекти викликають занепокоєння”, – каже Лубінець.
Він акцентує, що “в разі відсутності компенсаторних механізмів” існує ризик, що аптеки в малих населених пунктах збанкрутують і припинять працювати.
“Це створює реальну загрозу скорочення аптечної мережі у віддалених регіонах – там, де й без того доступ до медичних послуг є обмеженим”, – каже омбудсмен.
Він також вказав на ризики передбаченої постановою “заборони маркетингових платежів від виробників”.
Читайте також: У МОЗ оприлюднили перелік лікарських препаратів, на які буде знижено ціну: всього більше сотні найменувань
“Для багатьох аптек і дистриб’юторів, особливо малих, такі виплати були одним із ключових джерел доходу. Тому всі економічні втрати, у тому числі подорожчання енергоносіїв, логістики тощо, бізнес має покривати самотужки. Втрати доходу за окремими позиціями компенсуються підвищенням цін на інші препарати. Тобто зниження цін стосується лише тих ліків, що включені до переліку Міністерства охорони здоровʼя”, – каже Лубінець.
Він зазначив, що не отримав проєкт постанови на розгляд чи погодження, тому звернувся до Міністерства охорони здоров’я та Державної регуляторної служби з відповідними запитами.
Читайте також: МОЗ попередило про можливий дефіцит ліків після ініціативи Зеленського про зниження цін
Ціни на ліки: що відомо
Нагадаємо, 5 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що “те, що роблять із цінами деякі аптечні мережі, абсолютно неприпустимо, і це відповідальність уряду, конкретно – міністра охорони здоров’я та Антимонопольного комітету”. А 10 лютого Зеленський заявив, що ціни на ліки в аптеках “абсолютно неадекватні” і анонсував рішення РНБО щодо зниження цін. Так, 12 лютого Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України “Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців”.
Згодом народний депутат Ярослав Железняк заявив, що з рішенням РНБО щодо зниження цін на лікарські засоби не все так позитивно та назвав цю ініціативу “лютим трешем”. Він порівняв документ із постановою ЦК КПРС.
Зрештою прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що з 1 березня 2025 року ціни на ліки в Україні будуть знижені. Зокрема, українські виробники зменшать відпускні ціни на 100 найпопулярніших ліків на 30%.