Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) 8 квітня ухвалила резолюцію “Іноземне втручання — загроза демократичній безпеці в Європі”, яка фокусується на небезпеці гібридного втручання Росії і має надважливе значення для України.
Про це повідомила нардепка Лариса Білозір, яка була присутня на засіданні ПАРЄ як учасниця української постійної делегації в Асамблеї.
Основні тези ухваленого документа:
Російську Федерацію було визнано головним агресором у сфері гібридного втручання, зокрема через кампанії дезінформації, приховане фінансування та маніпуляції під час виборів.
Приклади втручання РФ включають референдум щодо Brexit (2016), вибори у США (2016), вибори у Франції (2017), події в Каталонії (2017), а також вибори у Молдові та Румунії (2024).
Держави закриваються інтегрувати загрозу іноземного впливу в системи нацбезпеки; внести зміни до законодавства щодо злочинів іноземного впливу; розвивати цифрову та медіаграмотність з раннього віку; залучати молодь до боротьби з корупцією; незалежні ЗМІ, журналістів і медіаплюралізм.
Штучний інтелект повинен працювати на користь демократії.
Заклик до розробки визначення “іноземного втручання”, посилення відповідальності за такі дії та підтримки Парламентського альянсу за вільні та справедливі вибори.
Читайте також: “Трамп хоче отримати Нобелівську премію миру, але не розуміє, з ким має справу”, — Білозір про Путіна
Білозір зазначила, що українській делегації вдалося доповнити резолюцію, наступними правками:
- Соціальні мережі слугують ключовим інструментом для авторитарних режимів у поширенні неправдивої та оманливої інформації як частини державної політики. До осіб, які беруть участь у таких діях, належать так звані журналісти, блогери та інфлюенсери, які поширюють приховану пропаганду, фінансуючись російською владою.
- Російська Федерація використовує всі доступні їй інструменти, щоб збільшити вплив на зовнішню та внутрішню політику європейських країн, зокрема через розвиток нових технологій і нових методів обману, і може використовувати представників так званих антивоєнних рухів в інформаційних та інших спеціальних операціях.
- Будь-які заходи на підтримку так званих антивоєнних рухів повинні застосовуватися лише у виняткових випадках і до осіб, які мають справжні та обґрунтовані докази переслідування і тиску з боку російської влади за їхні справжні та щирі антивоєнні переконання.
“Це важливе голосування ще раз підтвердило, що міжнародна спільнота усвідомлює реальність і масштаби загроз, які несе російське втручання для демократичних інституцій. Вдячна колегам з інших делегацій за солідарність з Україною!”, – прокоментувала Білозір.
Читайте також: Європейські країни досі допомагають Росії обходити санкції, — Білозір на сесії ПАРЄ