Для виробництва балістичної ракети середньої дальності “Орєшнік” Росія використовує обладнання та деталі, вироблені західними компаніями.
Про це пише у своєму матеріалі Financial Times.
“Експериментальна ракета Володимира Путіна “Орєшнік”, запущена проти України минулого місяця, була виготовлена російськими компаніями, які все ще покладаються на сучасне західне виробниче обладнання“, – йдеться у дослідженні.
У матеріалі повідомляють, що два провідні російські інженерні інститути з розробки зброї, названі українською розвідкою розробниками “Орєшніка”, шукали працівників, “які знайомі з металообробними системами німецьких і японських компаній”.
“Росія залишається критично залежною від іноземних технологій, які охоплюються західними санкціями. Особливо помітна ця залежність у сфері комп’ютерного числового програмного керування (ЧПК) – технології, життєво важливої для виробництва “Орєшніка”, яка дозволяє заводам швидко формувати матеріали з високою точністю, використовуючи комп’ютери для управління інструментами”, – йдеться у матеріалі.
Читайте також: Лукашенко розповів, скільки “Орєшніков” готовий розмістити в Білорусі
В оголошеннях провідної установи з розробки російських твердопаливних балістичних ракет за 2024 рік вказане використання систем Fanuc, Siemens, Haidenhein.
Fanuc – японська компанія, а дві інші – німецькі. Всі три компанії виробляють системи керування для високоточних верстатів з ЧПК.
“Росія довгий час покладалася на верстати іноземного виробництва, не зважаючи на зусилля, спрямовані на створення вітчизняних альтернатив. У той час як Кремль закуповує велику кількість високоточних металообробних верстатів у Китаї, системи управління ними продовжують постачатися із Заходу”, – пише FT.
Зазначається, що у 2024 році на великій російській виставці вісім китайських компаній представили 12 моделей пристроїв з ЧПК. Згідно з аналізом Ради економічної безпеки України, 11 з цих моделей були оснащені контролерами японського або німецького виробництва.
Вплив санкцій
“Припинення потоку контролерів ЧПК та обладнання до Росії є пріоритетним завданням для союзників Києва. Пристрої та компоненти з ЧПК входять до так званого “спільного списку товарів підвищеного пріоритету”, в постачанні яких вони особливо хочуть відмовити Москві”, – зазначається у статті.
Читайте також: У РФ заявили, що їхні бізнесмени готові профінансувати виробництво “Орєшніка”
Автори матеріалу кажуть, що експортний контроль сповільнив потік цих товарів до Росії, однак аналіз російських декларацій свідчить, що з початку 2024 року до Росії надійшло поставок щонайменше на $3 млн. І деякі з цих покупців “глибоко пов’язані з військовим виробництвом”.
Що кажуть представники компаній
“Верстат вартістю 345 тисяч доларів США був відправлений через Китай до Балтійської промислової компанії, російської компанії, яка перебуває під санкціями США і має історію поставок верстатів з ЧПК для оборонної промисловості. Heidenhain і Baltic не відповіли на запити про коментарі”, – пише видання.
У Siemens виданню заявили, що “не йдуть на компроміс щодо дотримання (санкцій)” і розслідують “будь-які ознаки обходу … і залучають необхідні та відповідні органи”.
Компанія Fanuc визнала, що верстат, сфотографований на “Титані Баррикад”, схожий на їхній, але зазначила, що він, схоже, старий.
“Вони заявили, що “посилили пильність і контроль “в рамках наших процесів експортного контролю, щоб запобігти потенційному перенаправленню технологій або обладнання до російських суб’єктів”, – пише видання.
Нагадаємо, що на початку грудня розвідка США попереджала про можливий новий удар “Орєшніком” по Україні. У відомстві припускали, що це буде ще одна спроба терору РФ, яка зазнає невдачі. Станом на кінець грудня удару так і не сталося. РФ “замінила” його новими масованими атаками на енергосистему.
Читайте також: Путін знову трясе своїм “Орєшніком”: пропонує Україні та Заходу влаштувати “дуель”