про вибори у ЄС та США
Фото: Володимир Зеленський/Telegram

Прем’єр Денис Шмигаль, повідомляючи про призначення новим директором НАБУ Семена Кривоноса, заявив, що Україна виконала усі сім вимог для вступу в Європейський Союз. Така смілива заява має бути пояснена і обгрунтована.

Перш за все нагадаємо, які вимоги ЄС має виконати Україна, яка отримала статус кандидата на вступ:

  • Реформа Конституційного суду
  • Продовження судової реформи
  • Антикорупційні механізми, включно з призначенням керівника САП і НАБУ
  • Боротьба з відмиванням коштів
  • Втілення антиолігархічного закону
  • Узгодження аудіовізуального законодавства з європейським
  • Зміна законодавства про нацменшини.

“Політарена” запитала, чи погоджуються народні депутати зі словами Шмигаля про те, що Україна виконала всі сім вимог для вступу в ЄС:

Ярослав Юрчишин, фракція “Голос”

Ні, не погоджуюся. Наприклад, пункт про адекватну процедуру відбору суддів Конституційного суду. Венеційка має до нього зауваження, ми їх не виправили. Аналогічна справа з вимогами вдосконалити закон про боротьбу з олігархами – Венеційка планує його розглянути лише 10-11 березня, то ж втілити її рекомендації ми не могли. Та й по іншим пунктам ще достатньо роботи. Але до звіту ЄС, який має відбутися впродовж осені, все цілком реально втілити.

Дмитро Разумков, позафракційний

Мені б дуже хотілося сказати, що Україна зробила все для вступу в ЄС. Але поки що це не так. У нас залишаються проблемні питання, зокрема щодо антиолігархічного законодавства.

Ще у жовтні 2021 року направлення мною так званого антиолігархічного закону до Венеційської комісії у владі називали зрадою і зробили це формальною причиною для моєї відставки з посади голови парламенту. Сьогодні ж виявляється, що отримання висновку Венеційки – одна з умов нашого вступу до ЄС і без цього закон не може працювати. Виходить, що тоді все було зроблено правильно. Більш того, якби не направив тоді закон до Комісії, попри тиск влади – рух до ЄС був би ще повільнішим.

Ще один із важливих критеріїв вступу до ЄС – реформа Конституційного Суду. Тут маємо один із найнижчих результатів. Закон про порядок відбору суддів до КСУ, ухвалений парламентом у грудні, не відповідає рекомендаціям Венеційської комісії. Він точно не гарантує доброчесний відбір суддів.Тому попереду на нас чекає багато роботи. Прем’єр-міністру краще стимулювати реформи і посилювати євроінтеграцію, а не робити передчасні заяви.

Сергій Тарута, фракція “Батьківщина”

Україна набула статусу кандидата на вступ до ЄС в червні. Ці сім рекомендацій не прив’язані до вже ухваленого рішення, але перебіг та інтенсивність подальших переговорів з ЄС, безумовно, залежатимуть від того, наскільки сумлінно наша держава виконуватиме ці рекомендації.

Призначення директора НАБУ було однією з головних рекомендацій. Із публічних заяв представників громадського сектору очевидно, що вони це призначення сприйняли неоднозначно. Однак конкурс відбувся, директора НАБУ призначено, формально ця рекомендація виконана.

Ще однією рекомендацією було ухвалення стратегічного плану реформування правоохоронного сектору. Наскільки мені відомо, Офіс генпрокурора офіційно повідомляв, що наразі над цим працює робоча група.

Щодо законодавства про нацменшини, наприклад, ще потрібно врахувати рекомендації Венеційської комісії. Однак загалом, з формальної точку зору, всі рекомендації ЄС наразі або повністю, або частково виконані.

Особисто я вважаю, що ми не маємо іншого шляху, ніж євроінтеграція. І потрібні ці реформи насамперед нам самим. Адже саме від того, наскільки швидкими та якісними вони будуть, залежатимуть темпи відбудови та економічного розвитку України після Перемоги.

Що кажуть експерти про заяву Шмигаля

В Центрі протидії корупції не поділяють оптимізму прем’єра.

“Звісно, нам би хотілось поділяти оптимізм прем’єра. Але це неправда. Україна не виконала рекомендації ЄС. Бо влада не провела реформу Конституційного суду, як того вимагає Єврокомісія. Та й Вища кваліфкомісія суддів, до відома пана Шмигаля, ще не обрана. Чесно кажучи, не розуміємо, на кого розрахована ця заява”, – йдеться у повідомленні ЦПК на офіційній сторінці у Facebook.

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе, фракція “ЄС” також налаштована критично, про що вона Також написала у Facebook.

“Запитала в урядовців про “вже виконані” сім умов кандидатства, бо ж за 2 роки нам в ЄС вступати, як каже пан Шмигаль. Вас цікавить, як за 2 роки Уряд зібрався зробити тут ЄС? А ніяк. І тішуся, що профільна віцепрем’єрка достатньо реалістично оцінює обсяг завдань і час, необхідний для їх виконання. Дивовижно, що підлеглі прем’єра нічого не знають, наприклад, про висновок Ради Європи щодо закону про медіа (одна з умов кандидатства), де є критичні зауваження. Представник Міністерства культури та інформполітики дізнався про такий документ від мене і був щиро здивований. Висновок уже встигли опрацювати ЗМІ, а в профільному міністерству нічого про нього не знають”.

Навесні Єврокомісія має дати оцінку, наскільки якісно Україна виконала всі сім умов.

Подібні

Нічна атака РФ на Київ: де впали уламки дронів

У ніч на 6 грудня Росія вкотре атакувала Київ дронами. У Голосіївському…

Зеленський їде до Парижа на відкриття Нотр-Дам, де також буде Трамп, – ЗМІ

У Парижі чекають на близько пів сотні перших осіб різних держав

Україна відреагувала на заяву РФ про передачу тіл начебто загиблих під час падіння Іл-76

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими відреагувели на заяву російської…

Білий дім пообіцяв Єрмаку “лавину” військової допомоги Україні, — The Guardian

У США за президентства Джо Байдена розробили останню стратегію підтримки України. Вона…