Європейському Союзу буде “надзвичайно важко підтримувати довірчі стосунки з Китаєм”, якщо Пекін не допоможе знайти політичне рішення для припинення російського вторгнення в Україну.
Про це ‘йдеться у заяві глави зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепа Борреля, який переніс свій візит у Китай через COVID-19.
Він зазначив, що двосторонні відносини між ЄС і Китаєм погіршилися в останні роки через зростаючу кількість подразників: наприклад, через непропорційну відповідь Китаю на цілеспрямовані обмежені заходи ЄС, торговельні заходи Китаю проти Литви, що безпосередньо впливають на наш єдиний ринок ЄС, і позицію Китаю про війну проти України.
“Я хотів би сказати це з усією дружбою: Європейському Союзу буде надзвичайно важко, якщо не неможливо, підтримувати довірчі відносини з Китаєм… якщо Китай не сприятиме пошуку політичного рішення, заснованого на виході Росії з території України”, – додав Боррель.
ЄС і Китай після візиту Макрона у Пекін
Президент Франції Еммануель Макрон і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн провели три дні з візитом у Пекіні.
Макрон сподівається, що вплив китайського лідера на російського диктатора Путіна зможе відновити мир в Україні. Макрон заявив Сі Цзіньпіну, що розраховує на те, що він “приведе Росію до тями” щодо агресії проти України. Він додав: сподівається, що Китай зможе посадити “всіх” за стіл переговорів.
Сі Цзіньпін за підсумками зустрічі сказав, що Китай готовий разом із Францією закликати світ до раціональності в українському питанні. Пекін може спільно із французькою стороною закликати до “недопущення ескалації” в Україні.
Проте європейські лідери і експерти наголошують, що Макрон веде свою гру, налагоджуючи стосунки з Китаєм, чим вносить деструктив між ЄС і США. Після повернення з Пекіна Макрон заявив про те, що Європа не повинна дозволяти США використовувати її в інтересах Вашингтона, що стосуються Китаю.