В Україні понад 60 тисяч людей вважаються зниклими безвісти, з яких близько 10 тисяч – мають підтверджений статус “полону”.
Про це розповів уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов в інтервʼю виданню “Суспільне”.
За словами омбудсмена за зниклими безвісти, йдеться як про офіційні підтвердження від РФ через Міжнародний комітет Червоного Хреста, так і про неофіційні. Адже понад 1500 зниклих встановили з інших джерел, зокрема через свідчення тих, хто повернувся з неволі і пошук по OSINT.
Також наразі регулярно відбувається репатріація тіл загиблих захисників. В Україну повертають багато полеглих, але переважео без жодної інформації. Утім, її встановлюють, зокрема, завдяки особливим ознакам – татуюванням, шрамам, переломам, відбиткам пальців та експертизі ДНК.
“Робити це ефективно ми почали, на жаль, лише з травня 2023 року. Однак в реєстр поміщаються всі, хто зник безвісти, починаючи з 2014 року. Там є дані як про військових, цивільних, осіб без громадянства та іноземців, які на законних підставах перебувають в Україні. І окремий розділ дані щодо неідентифікованих тіл. Це дає можливість відстежувати усю процедуру в межах розслідування – все, що може сприяти ідентифікації тіла.
Усі, хто отримав статус зниклих безвісти, лишаються в реєстрі до настання двох фактів. Перший. людину звільняють, вона опиняється на території підконтрольній уряду України, або за кордоном – в країнах, з якими у нас діють міжнародно-правові договори. Другий випадок – це коли провели розслідування, певні експертизи й слідчі або прокурор ухвалюють юридичне рішення про ідентифікацію тіла як такого, що належить такій-то особі, яка вважалась зниклою безвісти.
Як відомо, з травня 2023 року в Україні діє Єдиний реєстр зниклих безвісти. Туди вносять всі відомі дані.
Нагадаємо, племінниця Путіна проговорилася про кількість зниклих на війні в Україні росіян. Також відомо, що тих, хто підписує контракт з Міноборони, зобовʼязують надавати “буквально епітелій”, який потім розшифровують і заносять до бази МВС.