Президент США Дональд Трамп заявив, що ухвалив призупинення дії митних тарифів на 90 днів і їхнє зниження до 10% “від щирого серця” і без попередньої консультації з юристами.
Про це повідомляє Politico.
Повідомляють, що президент разом із міністром торгівлі Говардом Лутником та міністром фінансів Скоттом Бессентом написали публікації у Truth Social і заява “стала несподіванкою для інших республіканців”.
“Останні кілька днів я думав про це. У нас не було доступу до адвокатів. Ми написали це від щирого серця, чи не так? Це було написано від щирого серця, і я думаю, що це було добре написано”, – заявив Трамп.
Він додав, що побачив, як “людям стало дещо погано”, коли спостерігав за ринком облігацій.
Бессент, який першим виступив перед журналістами після оголошення Трампа про підвищення мит для Китаю і 90-денну паузу на тарифи у відповідь, сказав, що “зміна позиції була викликана не волатильністю ринку, а бажанням підготувати нові торгові угоди з постраждалими торговими партнерами, які завалили Білий дім проханнями”.
“Протягом останніх кількох днів це виглядало досить похмуро – я думаю, вони кажуть, що це був найбільший день у фінансовій історії. Це досить велика зміна. Жоден інший президент не зробив би те, що зробив я”, – прокоментував Трамп.
Читайте також: Трамп публічно принизив країни, які ведуть переговори про перегляд митних тарифів США: “Вони цілують мене в д*пу”
Що кажуть експерти
Аналітики найбільшого американського банку JPMorgan вважають, що ця “заморозка” мит Трампом все одно вже не знизить ризик рецесії: це “лише кінець початку” торгової війни.
“Ми вважаємо, що торговельна війна США далека від завершення і сьогодні був лише кінець початку”, – констатують аналітики.
За їхніми словами, ймовірність рецесії в США та світі становить 60%.
“У JPMorgan Chase пояснюють це “політичним хаосом, що триває, у торгівельних і внутрішніх фіскальних питаннях”, а також великими втратами на фондових ринках і завданим “ударом за довірою” США”, – пише DW.
Зазначається, що у банку вітали рішення Трампа відкласти на 90 днів введення великих мит для більшості країн світу.
“Однак те, що Трамп залишив планку в 10% мит, навіть для цих країн все ще є “великим шоком”, який у 7,5 разу перевищує шок від торгової війни США та Китаю 2018-2019 років (її ініціатором також був Трамп). Шокуючим є підвищення тарифів у Китаї до разючих 125%”, – зазначили в JPMorgan.
Митні тарифи США: що відбувається
Нагадаємо, Трамп офіційно оголосив про початок тарифної або “торгової” війни одночасно з усіма державами світу. Він запровадив мита на імпорт до США на рівні від 10% до 50%. А також 25% мита на всі автомобілі іноземного виробництва.
Згодом Китай заявив, що введе додаткові 34% мита на всі американські товари. Тоді Трамп запровадив додаткові 50% мита і зрештою загальні митні тарифи на імпорт китайських товарів у США досяг 104%.
Китай відповів 50% мита і загальна цифра тарифів на американський імпорт сягнула 84%. А Трамп заявив про “негайне” підвищення тарифної ставки щодо Китаю до 125%.
Читайте також: Пекін може відповісти Трампу захопленням світових ринків, — New York Times
Ввечері 9 квітня Трамп несподівано оголосив, що на 90 днів призупиняє дію оголошених ним безпрецедентних тарифів щодо більшості країн світу – без чіткої конкретики, на кого саме і як буде поширюватися це рішення.
Втім, це не скасовує 10% тарифи для всіх, крім Китаю, з яким у США розгорається справжнє протистояння.
Читайте також: ЄС запровадить тарифи в 21 млрд євро на американські товари, — Bloomberg
У Bloomberg порахували, що внаслідок оголошеної Трампом “тарифної війни”, сукупні статки 500 найбагатших людей світу зменшилися на $208 млрд. Падіння стало четвертим за величиною за 13-річну історію індексу мільярдерів Bloomberg і найбільшим з часу піка пандемії Covid-19.