Колишня заступниця Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Лана Зеркаль вважає, що пропозиція американської сторони була не економічною угодою, а політичною домовленістю. Адже якщо йдеться про 50% від існуючих ліцензій на видобуток, то це дійсно схоже на рекет.
Про це вона написала в колонці NV.
“Сподіваюся, що це не так. Оскільки розумію, що може йтися тільки про 50% доходів від нових ліцензій на видобуток. Але тоді це – запрошення сходити на побачення всліпу або рівняння з двома невідомими. Бо з того, що є в пресі, незрозуміло, скільки вони готові інвестувати у Фонд, про який йдеться в документі, а ми не можемо точно сказати, де і скільки в нас запасів тих корисних копалин, які цікавлять США”, – зазначила вона.
За словами Зеркаль, це може тривати 5-20 років і не гарантує позитивного результату. Якщо справді ця пропозиція стосується ще не розвіданих ресурсів, то це означає, що перед тим, як почати видобуток, необхідно здійснити дуже дороговартісні роботи з дослідження покладів. Адже неохідно зрозуміти, чи є економічна доцільність їхнього видобутку.
“В України дійсно є значний потенціал як в нафті, так і в газі, критичних матеріалах та мінеральних ресурсах. Проте розвідка й аналіз цих запасів не проводилися. І ми лише теоретично знаємо, що вони є, а скільки коштує розвідка і чи буде економічна доцільність у видобутку, ніхто точно не знає”, – додала вона.
У приклад Зеркаль навела цифри з корпоративної стратегії Нафтогазу розливу 2021 року, що була підготовлена фахівцями з міжнародним досвідом і розумінням фінансових ринків. Адже лише для фінансування програм розробки, сейсмічної розвідки та видобутку з нових родовищ газу необхідно було б вкласти 20 мільярдів доларів протягом 10 років.
“Дуже схоже, що пропозиція американської сторони була не економічною угодою, а політичною домовленістю. Економічною вона могла би стати, якби США чітко визначили свої фінансові зобов’язання з наповнення Фонду й готовність інвестувати саме у розвідку потенційних поки що родовищ”. – наголосила експосадовиця.
Нагадаємо, що 14 лютого Зеленський підтвердив, що Київ передав представникам США чернетку угоди про рідкісноземельні метали. Однак вдаватися у подробиці, яким чином це все відбудеться, він не став.
Зрештою, Зеленський наказав своїм помічникам відхилити пропозицію представників адміністрації Трампа, пояснивши, що “угода не містить адекватні гарантії безпеки для України”. Речник Ради національної безпеки Білого дому Брайан Г’юз назвав це “недалекоглядним рішенням” президента України.
Читайте також: Трамп заявив, що США повинні отримати рідкісноземельні метали навіть, якщо РФ переможе Україну
Telegraph, із посиланням на документ, датований 7 лютого 2025 року повідомив, що у проєкті угоди про партнерство, яку США пропонують, вказано, що Україна мала б передати під контроль США не лише рідкісноземельні мінерали, а й порти, газ та нафту.
Згодом Financial Times вказало на “стратегічну помилку” Зеленського в ситуації з угодою США щодо корисних копалин. Нині в команді президента намагаються висунути Трампу “привабливу контрпропозицію”.
Читайте також: “Угода з США про корисні копалини України перебуває на стадії обговорення”, — Стефанішина