У Єврокомісії думають над тим, щоб не продовжувати пільговий режим торгівлі для України у його поточному вигляді. Термін дії режиму спливає у червні 2025 року.
Про це йдеться у публікації польського RMF24.
“Єврокомісія ймовірно не планує після 5 червня знову продовжувати особливий пільговий режим торгівлі з Україною, який запровадили у 2022 році для підтримки української економіки. При цьому про повернення до того режиму торгівлі, що існував до повномасштабної війни не йдеться: це стало б значним ударом для України, експорт якої до ЄС ще більше зріс за останні роки”, – йдеться у повідомленні.
Повідомляють, що у якості варіанта розглядають домовленість у межах Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA), що могла б передбачати встановлення квот на окремі види агропродукції з України та додаткові запобіжники.
“Такий формат міг би сприяти поступовій інтеграції України у єдиний ринок Євросоюзу і готувати її до майбутнього членства. Більшість міністрів сільського господарства висловлюються на користь більш стабільної угоди DCFTA, аніж продовження теперішнього режиму… Перевагу віддають тому, щоб рухатись у напрямку DCFTA, де будуть визначені нові обсяги експорту та імпорту”, – зазначив єврокомісар з сільського господарства Крістоф Гансен.
Він вважає, що це було б “найкращим рішенням”.
Видання повідомляє, що у Єврокомісії вже почали переговори з Києвом щодо нової домовленості про торгівлю – поки на технічному рівні. А основні переговори мають початися найближчим часом.
“Неназваний співрозмовник видання у Єврокомісії очікує, що надалі торгівельні заходи підтримки України будуть скромнішими і обсяги сільськогосподарського імпорту з України до ЄС зменшаться. Він пов’язав це у тому числі зі змінами у керівництві Єврокомісії та приходом на посаду єврокомісара з питань торгівлі представника Словаччини Мароша Шефчовича замість латвійця Валдіса Домбровскіса. Позиція Словаччини стосовно торгівлі з Україною ближча до позиції Польщі”, – пише видання.
Співрозмовники зазначають, що це питання “дуже чутливе”, оскільки з одного боку у ЄС хочуть залишити для України якомога більш сприятливі умови для підтримки її економіки в умовах війни, а з іншого боку побоюються невдоволення європейських фермерів.
Читайте також: У ЄС оголосили, що скринінг українського законодавства триватиме до осені: про що йдеться