Незабаром українська та російська делегації можуть зустрітися у Стамбулі.
Про це йшлося під час виступу президента України Володимира Зеленського на зустрічі з українськими послами.
За його словами, Київ підготував три ключові теми для обговорення. Зеленський нагадав, що новий секретар Ради національної безпеки і оборони України Рустем Умєров запропонував Росії провести нову зустріч у Стамбулі.
“Адженда зустрічі для нас зрозуміла – повернення полонених та дітей, які були викрадені Росією. А також підготовка зустрічі лідерів”, – зазначив Зеленський.
Він додав, що справжнього результату в контексті завершення війни можна добитися тільки на зустрічі на рівні лідерів. Зеленський закликав послів інформувати інші країни про необхідність саме такого переговорного підходу і такої адженди, а також забезпечувати Україні необхідну підтримку.
Нагадаємо, 18 липня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган провів телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним. Турецький лідер підняв питання третього ранку переговорів між Києвом та Москвою у Стамбулі.
Другий раунд переговорів
Як відомо, 2 червня українська та російська делегації за посередництва влади Туреччини провели другий раунд перемовин у Стамбулі, які тривали понад годину. Сторони домовилися про обміни полоненими, а також репатріацію шести тисяч тіл загиблих військових.
Також російська сторона передала Україні так званий “меморандум”, який містить й бачення РФ щодо мирного врегулювання та умови для припинення вогню. Київ взяв тиждень на вивчення та аналіз документа. Водночас росіяни відмовилися від безумовного припинення вогню та зустрічі президента України Володимира Зеленського з російським диктатором Володимиром Путіним.
Перший раунд переговорів
А 16 травня відбувся переший за три роки раунд переговорів української та російської делегацій. Україну представляв тодішній міністр оборони Рустем Умєров, перші заступники очільників МЗС, СБУ, ГУР та інші представники.
Російську делегацію очолював Володимир Мединський, який вже був головою групи на перемовинах у 2022 році, а також заступники голів російських МЗС і МОУ, зокрема начальник Генштабу.
Перемовини відбулися за посередництва Туреччини. Внаслідок зустрічі сторони погодили низку рішень:
- про обмін по 1000 полонених із кожного боку як захід зміцнення довіри;
- намір обмінятися письмовими пропозиціями щодо умов можливого припинення вогню;
- проведення ще однієї зустрічі.
Також стало відомо, що РФ не лише висунула умову виведення українських військ з територій, що не захопила воєнним шляхом, а й погрожувала окупувати Харківську та Сумську області в разі відмови. Ця вимога позиціонувалася як передумова для режиму припинення вогню. Крім того, від російської делегації пролунало, що Росія готова воювати роками.