Зеленський про закон щодо САП і НАБУ
Скриншот з відео

Президент України Володимир Зеленський все ж таки підписав законопроєкт №12414 про обмеження для НАБУ і САП, однак у своєму зверненні, 22 липня, ніяк це не прокоментував. Він також жодним чином не згадав пов’язані з цим підписанням протести у містах України.

Йдеться про нічне звернення Зеленського.

“Говорив із керівником НАБУ Семеном Кривоносом, прокурором САП Олександром Клименком, Генеральним прокурором Русланом Кравченком, головою Служби безпеки України Василем Малюком – різні виклики. Ми все це обговорили. Антикорупційна інфраструктура працюватиме. Тільки без російських впливів – від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше”, – заявив президент.

Він зазначив, що “звісно, що НАБУ і САП будуть працювати”, а Генеральний прокурор, за його словами, налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону.

Читайте також: Законопроєкт №12414: повний розбір документа про обмеження НАБУ, САП і БЕБ, який вже викликав вуличні протести

“І це те, що дійсно потрібно для України. Справи, які лежали, мають розслідуватись. Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном – в дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це ненормально. Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди «висять» роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна. Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило”, – заявив Зеленський.

Коментар генпрокурора Кравченка

Як повідомляє Укрінформ, генеральний прокурор Руслан Кравченко заявив, що НАБУ не буде підпорядковуватись йому після підписання закону про зменшення повноважень бюро.

“Є підозра, що втратить НАБУ і САП незалежність? Відповідно всі питання. Вони мені не підпорядковуються. НАБУ точно не підпорядковується. САП — у зв’язку зі змінами, ми одна система: один орган системи органів прокуратури. САП, відповідно до Закону України “Про прокуратуру” як був, так і залишається в статусі департаменту. І ми будемо однією сім’єю. Вони будуть працювати за своїми кримінальними провадженнями, а ми – за своїми. І разом будемо один одному допомагати. НАБУ до мене не підпорядковується”, – заявив Кравченко.

Що передувало

Нагадаємо, що напередодні на сайті ОП та у соцмережах президента тривалий час була відсутня будь-яка реакція на скандальний законопроєкт, який підтримала Рада. Водночас очільники НАБУ і САП закликали Зеленського не підписувати документ.

Ніхто з команди президента ніяк не коментував законопроєкт №12414 українським журналістам. Понад 10 годин з моменту голосування у Раді у ЗМІ була відсутня позиція ОП і Зеленського щодо закону. Тим часом сайті ВР тоді вже з’явився текст законопроєкту з правками про НАБУ, САП і Офіс Генпрокурора. Також там є правки щодо Бюро економічної безпеки.

Станом на 19:55 того дня Зеленський ще не підписав закон, а невдовзі посилання на картку взагалі перестало працювати: видавало помилку 404, а потім повідомляло про “технічні роботи”. Згодом сайт таки відновив роботу, але з позначкою про підпис президента відбувалися “метаморфози”: то вона повідомляла, що закон підписано, то раптом знову вказувала, що закон ще на розгляді в Зеленського.

На вечір у великих містах України сотні людей влаштувати акції, вимагаючи ветувати законопроєкт. Протести відбулися у Києві неподалік від будівлі Офісу президента, у Львові, Одесі, Дніпрі. Правоохоронці попередили, що будуть діяти згідно з законом щодо активістів, які зібралися у центрі Києві, після початку комендантської години.

Читайте також: Єврокомісарка Кос назвала ухвалення законопроєкту щодо НАБУ й САП “серйозним кроком назад”

Станом на ранок 23 липня у картці закону значиться, що його повернуто з підписом президента ще 22 липня.

Ситуація навколо НАБУ і САП

Вранці 21 липня стало відомо, що СБУ та Офіс генпрокурора провели обшуки у працівників Національного антикорупційного бюро в межах операції з “нейтралізації російського впливу на НАБУ”.

Протягом дня з’явилися новини про те, що:

Згодом у НАБУ повідомили про близько 70 обшуків стосовно щонайменше 15 працівників НАБУ. Бюро наголосило, що слідчі дії проводяться без судових ухвал.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявили, що СБУ без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до САП з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. При цьому у відомстві акцентували, що перевірку організовано, коли керівництво НАБУ та САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.

“Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП. Закликаємо працівників СБУ суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити “злиття” інформації та зрив розслідування топкорупційних справ, розпочатих НАБУ і САП”, – підсумували в САП.

Читайте також: НАБУ готувало підозру Тімуру Міндічу — співвласнику “Студії “Квартал 95”, — “УП” про причини ситуації навколо Бюро

Подібні

СБУ та Офіс генпрокурора проводять операцію з “нейтралізації російського впливу на НАБУ”: що відомо

У Бюро зранку тривають обшуки

Фіцо оголосив, що Словаччина нарешті готова підтримати 18-й пакет санкцій проти РФ: коли голосування

Водночас Фіцо вже погрожує блокуванням 19-го пакета

Заява Трампа про системи Patriot для України застала союзників зненацька: вони мають вирішити, хто пожертвує своїм ППО

Деякі європейці “розчаровані тим, що саме вони оплачують те, що пообіцяв Трамп”

Експрем’єр Джонсон вважає, що у Британії зменшується інтерес до України: як він це пояснює

“Є багато внутрішніх проблем, які зараз дуже складні”