Закон №12414 завдає серйозного удару прагненням України щодо вступу до Європейського Союзу і може поставити під загрозу довгострокову підтримку України з боку США.
Про це йдеться у статті The Telegraph.
Газета нагадала, що комісарка ЄС з питань розширення Марта Кос назвала законопроєкт №12414 серйозним кроком назад і наполягала на тому, що європейський шлях України залежить від незалежних антикорупційних органів. Критики проукраїнського повороту президента США Дональда Трампа з боку руху МAGA також гостро розкритикували рішення українського лідера Володимира Зеленського. А конгресвумен від штату Джорджія Марджорі Тейлор Грін, наприклад, закликала українських протестувальників повалити Зеленського та повторила свою незгоду з військовою допомогою Україні.
Законопроєкт 12414, ймовірно, пожвавить заклики в Республіканській партії до ретельнішого аудиту постачання зброї Україні, що може затримати постачання життєво важливої зброї на передову, як підкреслює The Telegraph. Також газета звертає увагу на “ширший розкол в українському суспільстві”.
“Завдяки обмеженням воєнного стану та безстроковому перенесенню президентських виборів Зеленський зміг консолідувати майже абсолютну владу в Україні”, – наголошується у статті. The Telegraph пише, що “Зеленський стає дедалі більш владолюбним та авторитарним”.
“Навіть якщо СБУ знайде вагомі докази проросійської діяльності в НАБУ, що цілком правдоподібно, враховуючи ймовірні зв’язки депутата від Опозиційного блоку Федора Христенка, Зеленському буде важко применшувати побоювання, що він здійснює владу заради неї. Підтримка Зеленським законопроєкту 12414 – це невимушена помилка, яка загрожує найбільшій силі України: її непохитній рішучості воєнного часу”, – підсумовує газета.
Протести
Учора ввечері, 22 липня, у великих містах України сотні людей влаштувати акції, вимагаючи ветувати законопроєкт. Протести відбулися у Києві неподалік від будівлі Офісу президента, у Львові, Одесі та Дніпрі. Правоохоронці попередили, що будуть діяти згідно з законом щодо активістів, які зібралися у центрі Києві, після початку комендантської години.
Згодом новий генеральний прокурор України Руслан Кравченко заявив, що він не проти акцій протесту, якщо вони не порушують закон. Однак у президента й досі жодним словом про ці протести не обмовилися.
Читайте також: Зеленський підписав закон №12414, а генпрокурор Кравченко тепер каже про “сім’ю”
Нагадаємо, сьогодні, 23 липня, президент України Володимир Зеленський зібрав усіх керівників правоохоронних та антикорупційних органів для “дуже потрібної, відвертої й корисної розмови”. Він знову повторив, що кримінальні провадження “не мають тривати роками без законних вироків”, а ті, хто працює проти України, “не мають почуватися комфортно й не відчувати, що таке невідворотність покарання”.
Глава ГУР МОУ Кирило Буданов також прокоментував скандал навколо закону №12414 і заявив, що Україну врятують сильні військо та інституції. За його словами, “нація програє, якщо її розривають внутрішні суперечності”.
Згодом, після спільної зустрічі із Зеленським, НАБУ і САП заявили, що хочуть закон про повернення скасованих Радою гарантій. Водночас НАБУ і САП зазначили про свою відданість інтересам українського народу.
Читайте також: У ЄС відреагували на ситуацію з НАБУ і САП та нагадали про “умови прозорості”